Kenti çocuklar tasarlarsa: Mimarlar ve plancılar kent atölyesinde çocuklarla buluştu
Spread the love

Ankara’da plancılar ve mimarlar 11. Halkevleri Yaz Okulu kapsamında çocuklarla kent atölyesinde buluştu. Yaklaşık 15 mimar-plancının katıldığı atölye Mamak Tuzluçayır’da gün boyu sürdü.

Halkevleri Yaz Okulları kapsamında bu yıl Politeknik’in, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Kent ve Çocuk Komisyonu’nun, Gündem Çocuk Dergisi’nin öneri ve katkılarıyla hazırlanan müfredat eşliğinde düzenlenen Kent Atölyesi 28 Temmuz’da Tuzluçayır Feyzullah Çınar Parkı’nda yapıldı. Atölye kapsamında mimar ve plancılardan oluşan 15 atölye yürütücüsü, çocuklarla birlikte yaşanabilir bir dünyayı, kenti, mahalleyi, sokağı, yaşam alanını tartıştı, çizdi.


Hazırlık ve tanışma ile başladı
Kent atölyesini yürüten gönüllü mimarlar ve plancılar, daha önceden hazırlanan ve gün boyu takip edilecek olan programın üzerinden geçerek atölyeyi başlattı. Ardından hem yürütücüler hem de çocuklar için, isimlerin yazılı olduğu yaka kartları hazırlandı ve herkese dağıtıldı. Çalışma başlamadan tanışmak ve kaynaşmak adına ip oyunu oynandı. Çocuklar ve kent atölyesi yürütücüsü mimarlar, plancılar, ismini, yaşını ve hoşlandığı şeyi söyleyerek ip oyununda sarmal oluşturdu.

Hayaller sınırsız
Her ekipte en az iki yürütücünün bulunduğu atölyede çocuklar yaş gruplarına göre beş farklı ekip halinde alana dağıldı. Yürütücüler çocuklara ellerindeki malzemelerle neler yapabileceklerini anlatmaya çalıştılar. Çocukların kendi mahallelerini var olan araçlarla ifade etmeleri istendi. Çocuklar kartonlar, mukavvalar, yapıştırıcılar, ipler eşliğinde çalıştı.

Yaşam alanlarını tasarladırlar
Atölye kapsamında çocuklar sokaklarını, hayvanları, mahallelerini, yaşam alanlarını çizdi. Bu çizimlerde kentin önemli sorunlarına atıflar da yapıldı. Bir gruptaki çocuklar mahallenin çöplük alanın park haline gelmesini somutladı. Çocuklar renkli dünyalarını paftalara aktarırken, parklar, ağaçlar ve oyun alanlarında uçurtmalar çizdi. Atölyenin sonunda da üretimler parkın bir kısmında sergilendi.

Topluca çekilen fotoğrafın ve mahalleden ayrılmadan önce yapılan dansın ardından çalışma sonlandırıldı.

politeknik.org.tr


Spread the love