Kartal’da çöken bina hakkında tutuklama: Kamu görevlileri yine yok
Spread the love

Kartal’da 21 kişinin yaşamını yitirdiği çöken binanın proje ve imalat sürecinde yer alan mühendis, mimar ve teknikerler gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 2’si tutuklandı.

Kartal’da çöken ve 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı’na ilişkin soruşturmada binanın projesini yapan mimar Suzan Çayır, inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu, yapı ruhsat kontrolörü inşaat teknikeri Arzu Keleş Boran ve inşaat mühendisi Osman Mısırlıoğlu gözaltına alındı. Suzan Çayır ve Uğur Mısırlıoğlu tutuklandı.

Çürük binalara göz yumanlar, affedenler muaf

Yapı projesi ve imalat sürecinde kontrol ve denetimle yükümlü kamu görevlileri, seçim dönemlerinde imar usulsüzlüklerine göz yuman, imtiyazlar tanıyan yerel yönetimler, iktidarın temsilcileri soruşturma sürecine alınmadı.

Oysa ülkeyi 17 yıldır yöneten AKP iktidarı, 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim yatırımı olarak imar affı yasasını çıkarmış ve Kartal’da çöken bina gibi teknik olarak güvenli olmayan milyonlarca yapıyı imar affı kapsamına almıştı.

2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ülke genelinde 6-7 milyon binanın yenilenmesi, sağlam hale gelmesi gerekliliğini açıklamasından 1 yıl sonra, barınma güvenliği olmayan yapılar siyasi rant uğruna affedildi. İstanbul’un göbeğinde Kartal’da bu aftan yararlanan bir yapı deprem benzeri bir ek yük olmadan yıkıldı, 21 vatandaş yaşamını yitirdi.

İMO: Suçu örtbas edemezsiniz

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi konuyla ilgili açıklama yaptı. Kaçak yapılaşmayı teşvik eden, affeden, hatta kaçak kat yapılmasını kolaylaştıran politikaların, bu kararları alan siyasi iktidarın facia ile ilgili sorumluluğun tamamını birkaç kişiye yüklemeye çalışmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. İMO açıklamada ‘Meslektaşlarımız da dahil, sorumlular her kim veya kimlerse açığa çıkarılmalıdır. Ancak eksik adaletin, adalet olmadığı da bilinmelidir’ ifadelerini kullandı.

politeknik.org.tr


Spread the love