Kardeş Derelerden Tutuklama Protestosu

Derelerin Kardeşliği Platformu Hopa’da yaşanan yeni gözaltı ve tutuklamaların ardından İstanbul’da eylem yapacak. Dereler özgür aksın diyenler 22 Temmuz Cuma günü 19.30’da Galatasaray Meydanı’nda buluşacak
 
Derelerin Kardeşliği Platformu Hopa’da dün iki yürütme kurulu üyesi ve bir gönüllüsünün gözaltına alınması, gözaltına alınan yürütme kurulu üyesi Taylan Kaya’nın tutuklanmasını İstanbul’da protesto edecek. DEKAP tarafından yapılan yazılı açıklamada gözaltıların bölge halkının Artvin’in Arhavi ilçesi ile Hopa-Kemalpaşa beldesinde (Metin Lokumcu’nun köyünde) yapılması planlanan HES projeleri için düzenlenecek olan ÇED toplantılarını protesto etmeye hazırlandığı bir anda yapıldığı belirtildi. Saldırının su, yaşamı ve doğa mücadelesine dönük olduğunu belirterek bu mücadelede birlikte yol aldıkları tüm kişi ve kurumları eyleme çağırdı.
Platform tarafından çağrısı yapılan eylem 22 Temmuz Cuma günü 19.30’da Galatasaray Lisesi önünde başlayacak.
Derelerin Kardeşliği Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:
Yaşamı ve doğayı savunanlar yargılanamaz
Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu’nun iki üyesi ve bir gönüllüsü 20 Temmuz günü Hopa’da gözaltına alındı. Yürütme Kurulu üyemiz Taylan Kaya tutuklandı.
Başbakan Erdoğan’ın 31 Mayıs’ta Hopa’da gerçekleştirdiği AKP seçim mitingi öncesi ve sonrasında çıkan olaylar nedeniyle yaşanan gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. Hopa halkını eşkıya ilan eden Başbakan Erdoğan’ın emriyle; ilçe baskı altında tutuluyor. Ülkenin dört bir yanında yaşamını polis saldırısında kaybeden Metin Lokumcu’ya, Hopa halkının su hakkı mücadelesine sahip çıkanlara yönelik saldırılar “intikam” alırcasına sürdürülüyor. Şu ana kadar bir ölüm, onlarca gözaltı, ev baskınları ve 34 tutukluyla devam eden sürecin son noktası 20 Temmuz günü Hopa’da Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu üyesi ve Halkevleri Doğu Karadeniz Bölge Temsilcisi Taylan Kaya ve DEKAP yürütme kurulu ve Halkevleri üyesi Kamil Ustabaş’ın; Platformumuz gönüllü üyesi Bülent Ustabaş’ın gözaltına alınması olmuştur.
Bu gözaltılar bölge halkının Artvin’in Arhavi ilçesi ile Hopa-Kemalpaşa beldesinde (Metin Lokumcu’nun köyünde) yapılması planlanan HES projeleri için düzenlenecek olan ÇED toplantılarını protesto etmeye hazırlandığı bir anda gerçekleştirilmiştir. Onlarca vadide su hakkı mücadelesi veren halkın ortak mücadele örgütü olan Derelerin Kardeşliği Platformu’nun halkın meşru temsilcileri olan Yürütme Kurulu üyelerine ve gönüllülerine dönük bu saldırı tüm su, yaşam ve doğa mücadelelerine dönük bir saldırıdır.
Derelerin Kardeşliği Platformu olarak Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu üyeleri ve gönüllülerine; ve halkın mücadelesine dönük saldırıları protesto etmek; derelerimize, suyumuza, yaşamımıza sahip çıkmaya devam edeceğimizi duyurmak için Hopa-Kemalpaşa’da HES şirketinin beldede ÇED toplantısı yapacağı gün olan 22 Temmuz’da bir basın açıklaması gerçekleştireceğiz. Su, doğa ve yaşam mücadelesinde birlikte yol aldığımız sizleri ve üyelerinizi de yapacağımız basın açıklamasında aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
Tarih: 22 Temmuz 2011 – Cuma
Yer: Galatasaray Meydanı
Saat:19.30

Kaynak: Sendika.Org