Karadeniz İsyandadır Sermaye Yanlısı STK’ları Teşhire TEMA ile Başladı
Spread the love

Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP) Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirdikleri bir basın açıklaması ile doğa dostu görünen Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı’nın şirketlerin yanında saf tutan bir kuruluş olduğunu ifade etti.

Daha önce bir yandan çevre ve doğa dostu görünüp, diğer yandan doğa katliamına yol açan şirketlerle ilişkisi bulunan sivil toplum kuruluşlarını teşhir edeceklerini açıklayan Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP), bu doğrultuda ilk olarak TEMA’nın şirketlerle olan ilişkisini kamuoyuyla paylaştı.

Platform adına basın açıklamasını Aysun PAKSOY okurken, açıklamada TEMA Vakfı’nın mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyelerinin Karadeniz’de HES kurmaya çalışan şirketlerle olan bağları ifade edildi. “Bu çıkışımız, Tema’nın artık iyice ticarete döktüğü müsamere tadında fidan kampanyaları, mevye çekirdeği kampanyaları ile gözlerini boyayıp, doğa katili patronların kirli ellerini yıkama operasyonlarınıza alet ettiği, doğa sevgilerini, duyarlılıklarını suistimal ederek mücadeleden düşürdüğü, pasifize ettiği yüzbinlerce gönüllü adınadır.” diyen platform, TEMA Vakfı mütevelli heyetinde Cem Boyner,  Aydın Doğan, Faruk Eczacıbaşı, Rahmi Koç, Halis Komili gibi birçok şirket patronuyla beraber Loç Vadisi halkının şirketinin önünde 28 gün boyunca nöbet tuttukları ORYA Enerji sahibi Orhan Yavuz’un da yer aldığının altını çizdiler.

TEMA Vakfı yöneticilerin Karadeniz’e yapılan HES’lerin temiz enerji kaynağı olduğunu ifade eden açıklamalarının bulunduğunu belirten platform, Sapanca’daki dereler üstünde fabrika kuran Revan Su şirketiyle TEMA’nın ortaklık yapmaktan hiçbir şekilde çekinmediğini de belirttiler.

Açıklamada 24 Ocak’ta Ankara’da “Anadolu’yu Vermeyeceğiz” basın açıklamasına TEMA’nın da katıldığını belirten platform üyeleri, kurumların isminin bu açıklama için izinsiz yazıldığını ve bu tip sermaye yanlısı/destekçisi kuruluşların HES’lere karşı verile mücadelenin içini boşalttığını ifade ettiler.

Basın açıklaması TEMA ve benzeri “Truva atı” oluşumların teşhirine platform olarak devam edileceğinin belirtilmesiyle sona erdi.

Basın açıklamasının tamamına ulaşmak için tıklayınız…

politeknik.org.tr 

 

 

 

 


Spread the love