Karadeniz İsyandadır Platformu:”Medya işçi ölümlerini gizliyor”
Spread the love

Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yapan Karadeniz İsyandadır Platformu, HES’lerde yaşanan işçi ölümlerine dikkat çekti

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Karadeniz İsyandadır Platformu üyeleri, HES’lerde yaşanan işçi ölümlerine dikkat çekerek basının görmezden gelen tutumunu eleştirdi.

“HES’ler yaşamı yok ediyor, işçileri öldürüyor” pankartı açan topluluk, HES karşıtı sloganlar attı. Platform adına basın açıklamasını okuyan Didem Aygöz, HES projelerinin enerji üretimi bahanesiyle köyleri ele geçirme, kültürleri ortadan kaldırma, toplumları asimile etme ve halkın suyuna el koyma projeleri olduğunu belirtti.

Aygöz, HES inşaatlarında yaşanan ölümlü kazalara dikkat çekerek “Gözü dönmüş şirketlerin hep daha çok kar etmek için yarattığı zorlayıcı koşullar, iş kazaları diye adlandırılan aslında hepimizin bildiği gibi gerçek tanımı iş cinayeti olan ölümlere neden olmaktadır” dedi.

Basın sansür uyguluyor
Aygöz, HESçi şirket patronlarının aynı zamanda medya patronu olduğu için HES’lerdeki işçi ölümlerinin haber yapılmadığını ifade etti. Basına çıkma şansı yakalayan haberlerde ise şirket isimlerinin gizlendiğini söyleyen Aygöz, detayların sistemli biçimde saklandığını belirtti.

Aygöz açıklamasında son dönemde yaşanan bazı iş cinayetlerinden örnekler vererek medyanın konuyu maniple edişini gözler önüne serdi. Aygöz, Sabancı, Doğuş Holding, Limak Holding, Borusan gibi şirketlere ait HES’lerdeki işçi ölümlerinin medya eliyle gizlendiğini ifade etti.

Aygöz açıklamasını “Ne kadar gizlemeye çalışırsanız çalışın. Attığınız her adımda gözümüz üzerinizdedir! Ne yoksullaştırıp katliam projelerinizde çalışmak zorunda bıraktığınız işçileri unutacağız, ne de yaşamlarımızı katletmenizi affedeceğiz” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

Kaynak: sendika.org


Spread the love