Kapadokya’da yol talanı

UNESCO Dünya miras listesinde yer alan ve 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanı Kapadokya’daki tarihi çevre, Göreme-Ortahisar arasındaki yeni yol yapımı nedeniyle tahrip edildi.

Nevşehir İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri, Göreme-Ortahisar arasında başlattığı yeni yol yapımı nedeniyle bölgedeki teraslara, peri bacalarına, tarihi yapılara zarar verdi.

Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Göreme Açık Hava Müzesi içerisinden geçen mevcut Göreme-Ortahisar yolunun araç trafiğine kapatılması kararının ardından 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanında yer alan güzergahta herhangi bilimsel bir çalışma, plan yapmadan yeni yol inşaatına başlayan Nevşehir İl Özel İdaresi Sit alanında tahribat yarattı.

CHP Milletvekili Faruk Sarıaslan ve Kapadokya Çevre Platformu sözcüsü Mükremin Tokmak Evrensel Gazetesi’ne verdikleri röportajlarda; yol inşaatının, Ortahisar’a kısa yoldan doğalgaz götürmek için gerekçe edildiğini belirtti.

Mimarlar: Yol inşaatı ivedilikle durdurulmalı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Mimarlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı yol yapım sürecini ivedilikle durdurmaya, sürece dair bilgi ve belgeleri açıklıkla kamuoyu ile paylaşmaya davet etti.

Açıklamada “Kapadokya’nın geleceği için Göreme’de atılacak adımların öncesinde Göreme Açık Hava Müzesi için bütüncül çevre düzeni ve yönetim planının hazırlanması gerektiğini vurguluyoruz” ifadeleri kullanıldı.

politeknik.org.tr