Ankara’da mühendislik öğrencisi Taha Öztürk iş cinayetinde yaşamını yitirdi

Ankara’da staj yaptığı Merkez Ankara Projesi şantiyesinde rüzgarın etkisiyle devrilen perde kolon kalıplarının altında kalan inşaat mühendisliği öğrencisi Taha Öztürk yaşamını yitirdi. Öztürk ile birlikte staj yapan ve yaralanan inşaat mühendisliği öğrencisi Emre Çetin ve mimarlık öğrencisi Ege Kıratlı’nın tedavileri devam ediyor.

Ankara Yenimahalle’de şiddetli fırtına ve sağanak yağışa rağmen çalışmaya devam eden Pasifik GYO’ya ait Merkez Ankara Projesi şantiyesinde iş cinayeti yaşandı. Sahada serbest halde bırakılan ve rüzgar etkisiyle devrilen perde beton kalıplarının altında kalan Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Taha Öztürk (21) yaşamını yitirdi.

Öztürk ile birlikte staj yapan ve yaralanan inşaat mühendisliği öğrencisi Emre Çetin (22) ve mimarlık öğrencisi Ege Kıratlı’nın (21) tedavileri devam ediyor.

Katiller yalnız değil

Öztürk’ün yaşamını yitirdiği Merkez Ankara Projesi; eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Pasifik İnşaat’a verdiği eski EGO arazisi üzerinde yükseliyor. Yani talana açılmış kamusal bir alan. Projede TOKİ ve Emlak GYO kar ortakları.

Atatürk Orman Çiftliği ve AKM arazisi sınırındaki EGO Hangarları arazisine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın izniyle AKP’ye yakınlığıyla bilinen Pasifik İnşaat ve Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi (Emlak GYO) ortaklığı ile arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı üzerinden rant projesi yapıldı.

TOKİ kalkanıyla kamusal denetimden muaf bırakılan şantiyede şiddetli rüzgara rağmen çalışmaya devam edilmesi bir mühendislik öğrencisi yaşamına kast etmiş oldu.

politeknik.org.tr