Kadınlar işyerlerinde tacize karşı ses verdi: Tacizci patron Tufan Arkayın’a 3 yıl ceza

İşyerinde patronunun tacizine karşı sessiz kalmayan iç mimar kadın çalışan, patronuna karşı açtığı dayavı kazandı. Bu sesi yalnız bırakmayan mimar çalışma arkadaşlarının ve kadınların dayanışmasıyla patron Ahmet Tufan Arkayın 3 yıl ceza aldı.

İzmir Güzelbahçe’de bulunan Arkayın Mimarlık’ın patronu ‘mimar’ Tufan Arkayın, iç mimar çalışanını, etek altı fotoğraf çekerek taciz etti. Taciz sonrası iç mimar meslektaşlarının işi bırakmasının ardından aynı ofiste çalışan üç mimar da dayanışmak için istifa etti, çalışma arkadaşlarını yalnız bırakmadı.

İç mimar kadının başlattığı savcılık soruşturması sonucu dava açıldı. Tacize karşı açılan davanın ilki 5 Aralık 2019 tarihine gerçekleşti. İlk duruşmada çalışma arkadaşlarını yalnız bırakmayan üç mimar çalışanın tanıklıkları dinlendi. Patron Tufan Arkayın ilk duruşmada sergilenen kadın dayanışması sebebiyle mahkeme salonuna gelemedi, savunması ikinci duruşmaya kaldı.

İkinci duruşma 11 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşti. Bu duruşmada Tufan Arkayın’ın gerçek dışı beyanlardan oluşan savunması dinlendi. Arkayın’ın avukatının savunma yapmaması ve süre istemesi sonucu üçüncü duruşma günü belirlendi.

Karar duruşması olan üçüncü duruşma dün (11 Mart) gerçekleşti. Tacizci patron ‘mimar’ Tufan Arkayın, 3 yıl ceza aldı. Ceza, etkileri düşünülerek 1/6 oranında azaltıldı, 2,5 yıla düşürüldü. Hüküm ertelenmedi, hükmün açıklanması geri bırakılmadı. Kararda suçun ağırlığı göz önünde bulundurularak ceza alt sınırdan uzaklaşılarak verildi.Ofiste dayanışma kazandı. Tacize karşı ses veren, yalnız bırakmayan kadın mühendisler, mimarlar kazandı.

Duruşma öncesi dayanışma çağrıları

Tacize karşı dayanışma hikayesini gündeme sokan Politeknik olmuştu. Politeknik aynı ofiste çalışan üç kadın meslektaşla röportaj yaparak konunun TMMOB’li kadınlarca bilinmesini sağlamıştı.

Her duruşma öncesi Politeknik’in, Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi’nin, TMMOB’li kadınların dayanışma çağrılarıyla kadın mühendis, mimar, şehir plancıları duruşmalarda biraraya geldi. İç mimar meslektaşlarını, çalışma arkadaşları gibi yalnız bırakmadı. İzmir İKK Kadın Çalışma Grubu üyeleri, İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi yönetim kurulu üyeleri her duruşmada yer aldı, üyeleriyle yan yanaydı.

Mimarlar Odası ne yaptı ya da ne yapmadı?

Tacizci patron Tufan Arkayın Mimarlar Odası (MO) İzmir Şubesi’nin üyesi. Arkayın Mimarlık’ın eski çalışanları yaşananların ardından MO İzmir Şubesi 44’üncü dönem yönetim kuruluna disiplin soruşturma sürecinin başlatılması için iki dilekçe ile başvurdu. Tacize uğrayan kadın meslektaşın yanı sıra, aynı ofiste çalışan ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin üyesi kadın meslektaşın ayrı ayrı dilekçeleri olmasına rağmen, MO İzmir Şubesi ile Mimarlar Odası konuyla ilgili herhangi bir disiplin süreci işletmedi. Dilekçelerle ilgili ne yapıldığına ilişkin sorular yanıtsız bırakıldı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Çalışma Grubu’nun Mimarlar Odasını ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi’ni göreve davet ettiği çağrı metni, iki yüz on dört kadın mühendis, mimarın imzasıyla duyurulmuştu. Mimarlar Odası bu çağrıya da kulaklarını kapattı.

Mesleğinin ilk yıllarında 4 genç meslektaşa sırtını dönen, kadın üyelerinin tacize karşı mücadelesini görmezden gelen Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Mimarlar Odası yapmadıklarıyla, tacizle suçlanan, savcılık soruşturma süreci başlatılmış olan erkek/patron üyesini koruduğunu gösterdi.

TMMOB Kadın Çalışma Grubu sessiz

TMMOB Kadın Çalışma Grubu süreç boyunca sessizliğini korudu. Kadın Çalışma Grubu üyelerinden bazılarının dayanışma girişimleri olsa da, sessiz kalmak kurumsal olarak tercih edildi. Davayla ilgili herhangi bir dayanışma gösterilmedi.

Kadın mühendisler, mimarlar tacizcileri meslektaş saymıyor, saymayacak

Kadın mühendis, mimar, şehir plancıları, davanın sonuçlanmasının ardından bir kez daha Tufan Arkayın’ın meslek odasındaki disiplin soruşturma süreciyle ilgili çalışmalarını başlatacak. Kadın üyeler, tacizin meslek ahlakını ayaklar altına alan büyük bir suç olması sebebiyle tacizcilerin meslektaş sayılamayacağını savunuyor.

politeknik.org.tr