Kadın Bilgisayar Mühendisinin Taciz Zaferi
Spread the love

İş için gittikleri yurtdışında iş arkadaşının cinsel tacizine uğradığı yönündeki şikâyeti üzerine işten çıkarıldığını ileri süren 27 yaşındaki bilgisayar  mühendisi M.K.C., Roche A.Ş. aleyhine açtığı işe iade davasını kazandı.


Sabah gazetesinden Neslihan Keskin’in haberine göre İstanbul 2. İş Mahkemesi, “Davacı davasında haklıdır. İşveren işten çıkarma gerekçesini kanıtlayamamış ve işçisinin savunmasını almamıştır” diyerek, M.K.C.’nin işe iadesine karar verdi.

M.K.C., geçen yıl ekim ayında bir iş seyahati için Güney Afrika’ya gitti. Genç kadın, iddiasına göre kaldığı otelde aynı geziye katılan erkek iş arkadaşı E.A.’nın tacizine uğradı.

Seyahat dönüşü taciz ve dedikoduların ardı arkası kesilmeyince M.K.C., iş arkadaşı E.A.’yı Roche yönetimine şikâyet etti. M.K.C., şikâyet dilekçesinde “Kendisini defalarca uyardığım halde ısrarla tacize devam etmektedir. Bana ahlak dışı tekliflerde bulunmaktadır. Yurt dışı gezisinde kaldığım otellerde odamın kapısına dayandı. Israrlarına ancak bir tokat atarak son verebildim” dedi ve yönetimin duruma müdahale etmesini istedi.

M.K.C., şikayetinin sonucunu beklerken büyük bir sürprizle karşılaştı. Roche yönetimi kendisiyle birlikte onu taciz ettiği ileri sürülen E.A.’yı 7 Kasım 2009’da işten çıkardı. Roche, işten çıkarma gerekçesi olarak genç kadının davranışlarını ileri sürdü.

İşten çıkarma gerekçesindeki “davranışlar” vurgusunu içine sindiremeyen M.K.C., avukatı Mustafa Şinikçi aracılığıyla İstanbul 2. İş Mahkemesi’ne başvurup ” İşe iade ” davası açtı. “Davranışlarımda gayri ahlaki hiçbir şey yok” diyen M.K.C., aldığı bekaret raporunu da mahkemeye sundu.

Avukat Şinikçi, dava dilekçesinde, “Müvekkilim, yaşanan olaylar ve dedikodular nedeniyle bakire olduğuna dair rapor almak zorunda bırakıldı. İşyerinde, arkadaşları ve aile çevresinde rencide oldu” dedi.

Üç ay süren mahkeme sonucunda İstanbul 2. İş Mahkemesi, kararını geçen hafta açıkladı. Hâkim Mehmet Turgut, işverenin işten atma gerekçesini kanıtlayamadığı ve M.K.C.’nin savunmasının alınmadığı gerekçesiyle genç kadının işe iadesine karar verdi.

Kararda “İş sözleşmesi işçinin davranışlarından kaynaklanan sebeplerle feshedilmiş ise de fesih bildiriminde ileri sürülen nedenlerin mahkemede vicdani kanaat oluşturacak şekilde kanıtlanmadığı ve davacının savunmasının alınmadığı, davacının davasında haklı olduğu kabulü gerektiği sonuç ve vicdani kanısına ulaşılmıştır” görüşüne yer verildi.

internethaber.com

 


Spread the love