Kadıköy Kent Dayanışması: “Kubağalıdere çilesi ne zaman bitecek?”

Kadıköy Kent Dayanışması, yağmur sonrasında eski haline dönen Kurbağalıdere hakkında açıklama yayımladı: “Kurbağalıdere ne zaman temiz akacak?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İSKİ tarafından sürdürülen ve yıllardır tamamlanmayan Kurbağalıdere ıslah çalışmaları nedeniyle Kadıköylülerin çilesi bitmiyor. Kadıköy Kent Dayanışması dün (25 Ağustos) yayımladığı açıklamada, geçici çözümlerle deredeki koku ve yüzey görünümünde sağlanan iyileşmenin yağan yağmur sonrası eskiye döndüğünü belirtti. Dayanışma, dere altındaki kalıcı balçık tabakasının tam olarak temizlenmediğini, dev borularla denizden sağlanan yapay sirkülasyonun Kurbağalıdere’nin sorunlarını çözmediğini vurguladı.

Yağmur yağdı, kirlilik geri geldi
Kadıköy Kent Dayanışması, Yoğurtçu Parkı mevkindeki temizlenmiş gibi görünen suyun Kurbağalıdere’ye ait olmadığını, denizin içeriye girmesiyle oluşan bir nevi lagün olduğunu açıkladı. Dere yatağına ulaşan diğer su akışının atık sular ve yağmur sularının birleşimi olduğunu belirten dayanışma Kurbağalıdere’yi kurtarmak için daha üst ölçekli bir planlamaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Marmara Denizi kirletilmeye devam ediyor
Kadıköy Kent Dayanışması, Kurbağalıdere üzerinden Moda Sahili’ne ulaşan atık suların “ıslah” çalışmaları sonucu kesildiğini ancak boruyla arıtılmadan Marmara Denizi’ne bırakılmaya devam edildiğini açıkladı. Dayanışma “Kurbağalıdere’nin Yoğurtçu Parkı bölümünün fokurdamadığı, üzerinde dışkı ve diğer çöplerin yüzmediği, dayanılmaz kokunun bittiği doğru. Yeni yapılan atık su borusu devreye sokulduğundan bu yana, derenin bu tarafına direkt kanalizasyon verilmiyor. Fikirtepe’den itibaren atık sular yeni borularla Mühürdar’daki arıtma tesisine (burasının da aslında ön arıtma bile yapmadığı biliniyor), oradan da deniz altındaki borularla Marmara Denizi’nin açıklarına veriliyor. Marmara Denizi kirletilmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

k_3 k_2 k_1

politeknik.org.tr