‘KaçAK Saray’ davasında mimarlara beraat
Spread the love

Atatürk Orman Çiftliği arazisini gasp ederek yapılan KaçAK Saray’a karşı mücadele eden mimarlar hakkında açılan dava sonuçlandı. Kamu varlığının talan edildiğini belirttiği için “Cumhurbaşkanı’na hakaretten” yargılanan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan beraat etti

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi üzerine kaçak olarak yapılan Cumhurbaşkanlığı Saray’a nam-ı değer “KaçAK Saray”a karşı mücadele eden mimarlar hakkında açılan davada mahkeme beraat kararı verdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın “AOÇ’nin gasp edilmesi, Kaçak Saray’ın maliyetinin lüks ve şatafat içinde ele alınması, iftar masasının maliyetinin de haklın vicdanında yer etmediği konusunda ve AOÇ talanına ilişkin bu sürece ortak olan herkes o büyük gün geldiğinde yargı önünde hesap verecektir” ifadeleri nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten yargılandığı davada mahkeme “ifade özgürlüğü ve demokratik eleştiri hakkı içinde” diyerek beraata hükmetti.

“KaçAK Saray’ı yapanlar kaybetti”
Dava sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Candan kamu arazisine sahip çıkmanın, usülsüzlüğü belirtmenin, “KaçAK Saray”ı yaptıranların hesap vereceğini söylemenin “Cumhurbaşkanı’na hakaret” sayıldığı bir dönemde kamu yararını savunmaktan vazgeçmediklerini vurguladı. Candan “AOÇ ile ilgili 100 davamız devam etmektedir. Kaçak Saray sürecinde hukuk kararların uygulanmaması üzerine AİHM’e başvurumuz kabul edildi. AİHM ‘de de dava görülmeye devam ediyor. Herkesin susturulmaya çalışıldığı bir dönemde hukuk kuralları ve hukuk devleti içerisinde mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Korkmuyoruz, susmuyoruz. Bugün Kaçak Saray davasında, Cumhuriyetin değerlerini, kamu yararını, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışını, Atatürk Orman Çiftliği savunanlar kazandı. TMMOB Kazandı, AOÇ mücadelesi kazandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi kazandı. Toplumsal muhalefet kazandı. Ben beraat ettim. Bugün Kaçak Saray kaybetti, Anayasayı ihlal edenler ve vasiyeti ve şartlı bağışı ihlal edenler kaybetti.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Politeknik, mimarlarodasiankara.org


Spread the love