Kabataş’ı havadan görüntüledik: Tahrip edilen, betonlanan, terkedilen bir iskele
Spread the love

Yerel seçim yaklaşıyor. İstanbul’a Binali Yıldırım ile hazırlanan AKP iktidarı, on yıllardır yönettiği ve örselediği İstanbul için hala vaatlerde bulunuyor. Geçmiş seçimlere meze yaptıkları, İstabulluların milyonlarının çöpe atıldığı, ulaşım hakkının gasp edildiği Kabataş İskelesi’ni havadan görüntüledik.

Kabataş İskelesi, milyonlarca İstanbullunun her gün kullandığı, deniz, demiryolu ve karayolu ulaşımının kavuştuğu bir iskele idi.

2016 yılında İBB, halkın tepkilerine, bilim ve meslek insanlarının itirazlarına rağmen milyonlarca lira harcadı, hali hazırda transfer merkezi işlevindeki Kabataş’a ‘transfer merkezi yapıyoruz’ yalanını söyleyerek ‘beton martı projesi’ inşaatına başladı.

Denize çakılan kazıklarla yapılan beton dolgu kıyıyı tahrip etti, Kabataş sahili zarar gördü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kıyı çizgisine martı şeklinde yapı ve alt galeriler, 1000 araçlık otopark, Dolmabahçe-Fındıklı kara ulaşım trafiği beton dalış tünelleri içeren Kabataş Martı Projesi’ni, imalatının 2’nci yılında denize yapılan beton iskelelerin ardından iptal etti. İstanbul halkının milyonlarca lirası çöpe atıldı, yani kamu zarara uğratıldı, Kabataş talan edildiğiyle kaldı.

politeknik.org.tr


Spread the love