JMO Ankara’da Gericiliğe ve Sermayeye Geçit Verilmedi

Jeoloji Mühendisleri Odası’nda Ankara Seçim Bölgesinde Oda Genel Kurul delegeliği için yapılan seçimi ilerici-demokrat mühendislerin desteklediği ‘Demokratik Katılım Platform’unun listesi açık farkla kazandı.

Toplam 1425 Jeoloji Mühendisinin oy kullandığı seçimde Demokratik Katılım Platformu (Turuncu Liste) 952, altın madenciliği şirketleri tarafından desteklenen Jeolojik Değişim Platformu (Sarı Liste) Listesi 257, AKP-MHP çizgisindeki mühendislerden oluşan Jeolojik Katılım Platformu-Yer Bilimleri Grubu (Mavi Liste) ittifakı listesi 209 oy aldılar.

Bu sonuçlarla Ankara, Bartın, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Karabük, Kayseri, Iğdır, Ağrı, Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir, Niğde, Zonguldak illerini kapsayan ‘Ankara Seçim Bölgesi’ndeki delegasyonun tamamı Demokratik katılım Platformu tarafından belirlenmiş oldu.

Katılımın geçen seçimlere göre yüzde 50 arttığı seçimlerde Demokratik Katılım Platformunun oylarını yüzde 20 civarında arttırmış olduğu gözlendi. Buna karşın seçime büyük bir bütçe ile hazırlanan ve ilk kez katılan Jeolojik Değişim Platformu’nun da beklenenin altında bir oy aldığı ifade edildi.

politeknik.org.tr