Jeoloji MO: Çorum Valisinin Meslektaşımıza Karşı Gösterdiği Tavrı Kınıyoruz!
Spread the love

ÇORUM‘da yapılan  İl Koordinasyon Kurulu toplantısına kurumu adına katılan meslektaşımıza karşı  Çorum Valisinin göstermiş olduğu tavır;  bilgi ve emeğe, ortaya çıkarılan değere değil, şekle önem veren, özü değil sadece biçimi görebilen dar bir anlayışın ürünüdür.

Kabul edilemez bu haksız tavrın; bilimin ve bilimsel çalışmanın yerine, doğma ve hurafenin yerleştirilmeye çalışıldığı; örtünme bireysel özgürlük olarak görülürken, farklı giyinmeye tahammül edilemeyen bir süreçte gelişmesi de düşündürücüdür, anlamlıdır.  

Diğer taraftan, meslektaşımız, Ankara‘da MTA Genel Müdürlüğü‘nde görev yapmakta, arazi sezonunda ise MTA bölgelerine giderek saha çalışmalarını sürdürmektedir. Bu amaçla Çorum‘da  bulunan meslektaşımız, diğer jeoloji mühendisleri gibi ülkemizin yer altı potansiyelini ortaya çıkarmak  için  şehrin merkezinde, masa başında değil, yerleşim yerlerinden uzak arazide, hafta sonu tatili yapmadan, mesai saatine bakmadan gün boyunca özverili bir çalışma yürütmektedir. Bu çalışma alanı ve ortamının da  valinin beklediği toplantı kıyafetine (!) her zaman hazırlıklı  olmaya uygun olmayacağı da açıktır.

Valinin “Bu Türk Milleti adına ayıptır” lafı alakasız, yersiz ve anlamsızdır.   Halkımıza karşı asıl ayıp olan ve kınanması gereken ise, kot pantolonlu ve top sakallı bir şekilde toplantıya katılmak değil; bilimsel bilgi birikimini özverili bir şekilde  bu ülke insanının hizmetine sunmaya çalışan meslektaşımıza karşı valinin yaptığıdır. 

Ülkenin dört bir yanında; maden, su, petrol aramalarında, barajlarda, tünellerde, sondaj çalışmalarında,  açık arazilerde  yoksulluk sınırı altındaki ücretlerle, riskli ve tehlikeli  koşullarda özveriyle hizmet veren meslektaşlarımız yapılan bu haksız tavrı protesto ederek, baskı ve yıldırmalardan etkilenmeden;  kılık- kıyafet şekilciliğinden bağımsız olarak ülke insanı yararına, özgürce üretmeye devam edeceklerdir.

Jeoloji Mühendisleri Odası olarak, Çorum‘da yaptığı çalışmaları halkımızla paylaşmak isteyen meslektaşımızın konuşmasına izin vermeyen anlayışı reddediyor ve arkadaşımıza yapılanları bilime ve  insanlığa karşı yapılan “bir ayıp” olarak değerlendiriyoruz.

Çorum valisinin mesleğimize ve meslektaşımıza karşı yapmış olduğu bu yakışıksız ve çağdışı tavrını kınıyoruz.                                                                                 

19 Haziran 2009
TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU


Spread the love