İTÜ’lüler soruşturmalara karşı buluştu: ‘Akademi teslim olmaz’

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) akademisyenler ve öğrenciler akademideki ihraçlara karşı çıktığı için haklarında soruşturma açılan İTÜ öğrencileri için buluştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) akademisyenler ve öğrenciler akademideki ihraçlara karşı çıktığı için haklarında soruşturma açılan İTÜ öğrencileri için buluştu. Hukuksuzluklara karşı seslerini yükselten üniversite bileşenleri İnşaat Fakültesi bahçesinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması öncesinde katılımcı CHP milletvekili Ali Şeker ve HDP MYK üyesi Beyza Üstün, İTÜ-Der başkanı Bilge Özgener ve Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi Arzu Acar konuşmalar yaptı. Yapılan konuşmalar ardından üniversiteliler adına basın açıklaması okundu.

Akademiye sahip çıkmak, forum düzenlemek soruşturma gerekçesi

İTÜ’lü öğrenciler 17 Şubat günü çıkartılan KHK’lerle akademisyenlerin ihraç edilmesine karşı Taşkışla Kampüsü’nde buluşmuştu. Taşkışla Kampüsü ana kapısı önünde basın açıklaması gerçekleştiren öğrenciler açıklama sonrası forum düzenlenmişti. Eyleme katılan 24 İTÜ öğrencisine ‘’izinsiz toplanmak, slogan atmak ve izinsiz toplantıya çağrıda bulunmak’’ suçlarıyla soruşturma açıldı. Öğrenciler, 20 Mart gününe ifade vermeye çağırıldı.

Üniversitelilerin okuduğu basın açıklamasının tam metni;

İTÜ’de soruşturmalara “Hayır”

OHAL ilan edildiğinden itibaren çıkartılan KHK’ler sonucu hukuksuzca yüzlerce akademisyen üniversitelerinden ihraç edildi. Bizler İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri olarak işinden olan hocalarımızın yanında, KHK’lerın karşısında olduğumuzu duyurmak üzere geçtiğimiz ayın 17’sinde Taşkışla Fakültesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Bu gün ise burada söz konusu açıklamaya katılan öğrencilerden 24’üne İTÜ rektörlüğü tarafından soruşturma açılması sebebiyle bulunuyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasının biçimi ve içeriği göz önüne alındığında, açılan disiplin soruşturmalarının hiçbir hukuki zemininin ve meşruluğunun olmadığı açıktır. Basın açıklamasına katılan öğrencilerin bu şekilde cezalandırılmak istenmesi, toplumun bilim yuvası olması gereken üniversitelerdeki fikir hürriyetine ciddi bir saldırıdır. Bu saldırının sebebi ise açıktır.

Açılan soruşturmalar, İTÜ rektörlüğünün içinde olduğumuz referandum sürecinde kendisine iktidarın taşeronlunluğu görevini biçmesidir. Öyle ki rektörlük bir yandan üniversitemizde yapılan “Hayır Çalışmaları’na ÖGB ve polis aracılığıyla engellemeye çalışırken öbür taraftan AKP’li milletvekillerine referandum propagandası yapmaları için üniversitelilere duyurmadan üniversitemizin konferans salonunu tahsis etmiştir. Bu soruşturmalar ile rektörlük okulda “Hayır”ın sesini yükselten öğrencileri ceza ile korkutmaya çalışıp dizginleri eline almak istemektedir. Ancak üniversitemizin cevabı bellidir: “Hayır”!

Farkındayız bu soruşturmaların devamının getirilmesi hedeflenmektedir. Baskıya, haksızlığa hayır diyen her akademisyen ve öğrenci yıldırılmak istenmektedir.

Önümüzdeki süreçte İTÜ öğrencileri ve akademisyenleri olarak bu bilinç ve karalılıkla daha sıkı bir dayanışma içinde olup, iktidarın saldırılarına karşı birlikte mücadeleyi yükselteceğiz. Ülkemizde ve üniversitemizse tüm yetkileri eline almak isteyen tek adam zihniyetine karşı mücadeleye devam edeceğiz ve mutlaka kazanacağız.

İTÜ’de “Hayır” susmayacak, üniversitemizi iktidara ve onun yandaş rektörlerine teslim etmeyeceğiz

Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet!

Kaynak: Sendika.Org