İTÜ’lüler: ‘Kanun Hükmünde Karaca’ya teslim olmayacağız

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğü’nün, idari ve akademik personelinden 5’i hakkında ihraç ve açığa alma kararı alması üzerine Eğitim-Sen yerleşke önünde basın açıklaması yaptı: KHK’ler gidecek, emeğini, barışı ve bilimi savunanlar kalacak!

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen ve 3 ay süreyle uzaklaştırma kararı verilen idari ve akademik personeller için bugün (21 Kasım) İTÜ Ayazağa Yerleşkesi önünde basın açıklaması yapıldı. Eğitim-Sen’in çağrısıyla üniversite bileşenlerinin ve akademiye sahip çıkanların bir araya geldiği eylemde, diktatörlük inşasının parçası olarak üniversitelerde bilimi ve akademik özgürlüğü savunanlara dönük saldırılar protesto edildi.

İTÜ Rektörü Karaca’nın OHAL’i fırsat olarak kullanarak baskı ortamı oluşturduğunu belirten Eğitim-Sen, üniversite içindeki saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti. gerici

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen 6 Nolu Üniversiteler Şubesi Yürütme Kurulu Üyesi Arzu Acar şunları söyledi:

“İTÜ yönetimi tarafından 667 sayılı KHK kapsamında 2016 yılının Aralık ayında açılan ve sekiz üyemizin de dahil edildiği bir soruşturma sonucunda İTÜ idari personeli ve aynı zamanda sendikamız şube yürütme kurulu üyeleri Arzu Acar ve Cihan Koca ile bir önceki yürütme kurulu üyemiz ve iş yeri temsilcimiz Ekin Demirkan hakkında kamu görevinden çıkarma, akademisyen üyelerimiz Hüseyin Mercan ve İlke Kızmaz için ise 3 ay süreyle açığa alma kararı verilmiştir. Aynı soruşturmaya dahil edilen üyelerimiz ve Mimarlık Fakültesi temsilcimiz Sel Yoldaş Akar ve üyemiz Şükran Çavdar geçtiğimiz aylarda çıkarılan bir KHK ile ihraç edilmiştir. İnanıyoruz ki OHAL koşullarında da olsa üyelerimiz uğramış olduğu hukuksuzluk en yakın zamanda mahkeme kararı ile tescil edilecek ve görevlerine döneceklerdir”

Ne oldu?
OHAL sonrası çıkarılan KHK’larla İTÜ’de geçtiğimiz yıl haklarında soruşturma başlatılan Eğitim Sen üyesi idari personeller Arzu Acar, Cihan Koca ve işyeri temsilcisi Ekin Demirkan ihraç edildi. Sendika üyesi akademisyenlerden İTÜ İnşaat Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Hüseyin Taylan Mercan ve İTÜ Türk Musikîsi Devlet Konservatuarı, Türk Halk oyunları bölümü Araştırma Görevlisi İlke Kızmaz ise açığa alındı.

politeknik.org.tr