İTÜ’lüler Ceyda Sungur’a sahip çıktı

İTÜ’nün asistan Ceyda Sungur hakkında açtığı soruşturmaları, asistanlar ve öğrenciler Mimarlık Fakültesi’nde protesto etti. Dekanlık’ta yapılan soruşturma sırasında Ceyda Sungur’a sahip çıkan yüzlerce kişi ıslıklarla, sloganlarla bekledi.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceyda Sungur hakkında fakülte dekanlığı tarafından arka arkaya 2 disiplin soruşturma açıldı. Asistanlara ait e-posta grubuna attığı e-mail nedeniyle ‘Meslektaşlarını provoke etmek’ suçlamasıyla hakkında açılan ilk disiplin soruşturmasına karşı dün (19 Kasım) savunma veren Ceyda Sungur’a asistanlar ve öğrenciler Fakülte Dekanlığı önünde eylem yaparak destek verdi. Fakülte dekanlığı Ceyda Sungur’a sahip çıkmak için İTÜ’ye gelenleri ve basını fakülteye almazken; okul kapısını kapattı, arbede yaşandı.

Fakültenin orta bahçesinde başlayarak okul içene giren İTÜlüler, Ceyda Sungur’un savunmasını yaptığı 3 kattaki dekanlık önünde soruşturmayı düdük çalarak, ıslıklarla ve alkışlarla protesto etti. İTÜ’lüler soruşturma devam ettiği sırada fakülte önünde açıklama yaptı.

ceyda_sungur_5

Akademik özgürlükler yok sayılıyor

‘Asistan Dayanışması’ adına konuşan Sosyal Bilimler Enstitüsü Araştırma Görevlisi Burak Üzümkesici, Ceyda Sungur hakkındaki soruşturmanın akademik özgürlüğe müdahale olduğunu belirtti. Mail attığı için, afiş astığı için soruşturulan meslektaşlarının yanında olduklarını belirten Üzümkesici “Ceyda Hoca, Taşkışla Kampüsü’nde görev yapan araştırma görevlilerinin kullandığı e-mail grubuna yollamış. Bir araştırma görevlisi arkadaşımızın kalıcı araştırma görevlisi kadrosuna geçmek için yaptığı başvurunun Bölüm Kurulu tarafından değerlendirilmeye alınmaması üzerine, Ceyda Hoca meslektaşlarına yolladığı mail ile başvurunun yeniden yapılması için bir çağrı yapmış. Fakülte Dekanlığı da bu mail nedeniyle ‘Mail yoluyla provoke etme’ suçlamasıyla Ceyda Sungur hakkında disiplin soruşturması başlatıyor. Bu mailin içeriği ne olursa olsun, bu grup araştırma görevlilerinin haberleşme grubudur. Biz bu grup ile sorunlarımızı konuşarak haberleşiyoruz. Biz artık bundan sonra hangi özgür düşünceyle bu postaları paylaşabiliriz? Bu gidişat bizi endişelendiriyor. Akademide bunların yaşanması çok yadırgatıcı bir durum.”

Öğrenciler Ceyda Hocalarına sahip çıkıyor
Son dönemde Rektör Mehmet Karaca’nın başlattığı soruşturma terörünü Mimarlık Fakültesi Dekanı Sinan Mert Şener’in de sahiplendiğini belirten İTÜ öğrencileri, asıl soruşturmayı kendilerinin başlattıklarını belirtti. Mert Şener’in baskıcı uygulamalarına karşı durmaya devam edeceklerini açıklayan İTÜ öğrencileri, hocaları Ceyda Sungur’un yanında olduklarını belirtti.

ceyda_sungur_4

Meslektaşımız yalnız değildir
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi YK Sekreteri Akif Burak da meslektaşları ve yönetim kurulu üyeleri Ceyda Sungur’un karşı karşıya olduğu soruşturmanın akademi için kaygı verici olduğunu söyledi. Atlar, meslek odası olarak konunun takipçisi olduklarını, Ceyda Sungur’un yalnız olmadığını ifade etti.

Açıklama sonrası yeniden soruşturmanın yapıldığı dekanlık önüne gelen İTÜlüler ‘Yeter, soruşturmalar yeter, yeter Sinan Mert Şener yeter’, ‘Ceyda Sungur onurumuzdur’, “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek” ve ‘Son, son, soruşturmaya son’ şeklinde sloganları attı.

ceyda_sungur_1

Mücadele etmekten başka çaremiz yok
Soruşturma sonrasında kısa bir konuşma yapan asistan Ceyda Sungur, “Üniversitelerin bileşenleri olan biz asistanlar, hocalarımız ve öğrenciler olarak karşı karşıya kaldığımız durum karşısında mücadele etmekten başka çaremiz yok. Özgür bir üniversite için bu mücadeleyi vermek zorundayız, vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İTÜ’lüler diğer soruşturma için de çağrı yaptı
Ceyda Sungur hakkında, Eğitim-Sen’in 24 Eylül 2014’deki greviyle ilgili olarak Mimarlık Fakültesi’ne “Grevdeyiz” afişini asmak suçlamasıyla açılan diğer soruşturmanın yapılacağı 25 Kasım saat 12.00’da, İTÜ’lüler yeniden eylem çağrısı yaptı.

ceyda_sungur_2

İTÜ’lülerin Dekan Sinan Mert Şener için sözlerini değiştirerek söylediği “Bambaşka biri” şarkısı: Soruşturmalara meydan okuyoruz

ceyda_sungur_7

Dekan Sinan Mert Şener’in tavrını özetleyen karikatür

ceyda_sungur_6ceyda_sungur_8ceyda_sungur_3

politeknik.org.tr