BEDAŞ’ta işten atılan Enerji-Sen’li işçiler enerji zirvesinde eylem yaptı

BEDAŞ’ta can güvenliği istediği için işten atılan Enerji-Sen üyesi 26 işçi, enerji şirketlerinin CEO’larının ve enerji bakanlarının bulunduğu 6. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nin yapıldığı The Grand Tarabya Oteli’nde eylem yaptı. Bakanlık korumalarının saldırısına uğrayan direnişçi işçilerin görüşme talebini kabul etmek zorunda kaldı

İstanbul’da, 99 gündür BEDAŞ işyerinde işten atıldıkları için direnişte olan Enerji-Sen üyesi 26 işçi, işçiler emperyalistlerin, bölgedeki işbirlikçi devletlerin enerji bakanlarının, “enerji devi” olarak adlandırılan şirketlerin dünyadaki enerji kaynaklarının kontrolü, paylaşımı ve sömürüsünü konuştuğu Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nde eylem yaptı.

İstanbul Tarabya’daki The Grand Tarabya Otel’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, İklim ve Enerji’den Sorumlu Ab Komisyonu üyesi Miguel Arias Canete’nin de katıldığı, 6. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne, işçiler ‘enerji işçilerinin olmadığı ve işçilerin sorunlarının konuşulmadığı enerji zirvesi yapılamaz’ diyerek içeri girmek istedi.

Saat 09.00’da otel önüne gelen işçiler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşmek istedi. Otelin önünde, ‘BEDAŞ’ ta Can Güvenliği İstedik, İşten Atıldık, İşten Atılan İşçiler Geri Alınsın” diye pankart açan Enerji-Sen’li işçiler, ‘BEDAŞ Soma Olmayacak”, ‘BEDAŞ Ermenek olmayacak”, ‘İşimizi Geri İstiyoruz” diye slogan attı.

İşçiler eylem yaptı, bakan randevu vermek zorunda kaldı

Enerji-Sen Başkanı Ali Duman, ‘Enerji Bakanı ile 2,5 aydır görüşme talebimize bir tane cevap gelmiyor. Şimdi bu talebi yeniden iletmek için buradayız. Şimdi hep beraber içeri giriyoruz ve Enerji Bakanı ile görüşüyoruz” dedi. Toplantıya girmek isteyen işçilere bakanlık korumaları ile sivil polis ve otel görevlileri saldırdı. Saldırı sırasında işçilerden yere düşenler oldu. Görevlilerin talebi içeriye iletme sözü vermeleriyle, işçiler binanın önünde beklemeye başladılar. İşçiler otel önünde beklerken, otel kapısına çevik kuvvet polisleri barikat kurdu.

Taleplerin bakana iletilmesinden sonra işçilere Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nda 3 Aralık saat 15.00’a randevu verildi.

‘’Sesimizi ölünce mi duyacaksınız?’’

Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman daha sonra yaptığı açıklamada, ‘2.5 ay önce DİSK ile beraber Enerji Bakanlığından BEDAŞ sorununu görüşmek üzere bir randevu talebimiz oldu. Bu talebimize bir dönüş olmadı. Çalışan işçiler ölünce onların başına giden bakanların, onların ölülerini sayarak gündem olan bakanları Enerji Bakanını, Çalışma Bakanını çalışırken iş güvenliği malzemesi isteyen işçilerin sesini duymaya davet ediyoruz. Burada işten atılan 26 arkadaşımızın yeniden işe alınmasını istiyoruz” dedi.

enerji-sen-zirve enerji-tarabya-4

Kaynak: Sendika.Org