İTÜ’lü Asistanlar Kararlı: “YÖK Gitsin, Biz Kalıyoruz”

İTÜ’lü araştırma görevlileri, hocaları ve öğrencileriyle birlikte yemekhane önünden rektörlüğe yürüdü. 
YÖK’ün kararları doğrultusunda İTÜ’de onlarca 50/d’li araştırma görevlisinin işine son verilmesi üzerine başlayan asistan eylemleri bugün de devam etti. Saat 12.30’da yemekhane önünde toplanan araştırma görevlileri rektörlüğe yürüdü. 
İTÜ’lü hocalar, ‘YÖK yasasına ve asistan kıyımına karşı hocalarımızın yanındayız’ diyen öğrenciler ve idari personel ile TMMOB İstanbul İKK, Eğitim-Sen üyeleri, Hava-İş üyesi THY’li işçilerin destek verdiği yürüyüş sırasında “Rektör Karaca İTÜ’yü karartma”, “Ferman YÖK’ün üniversiteler bizimdir”, “Rektör Karaca asistana dokunma”, “İTÜ uyuma hocana sahip çık” sloganları atıldı.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rektörlük önüne gelindiğinde araştırma görevlileri adına Aykut Kılıç bir açıklama gerçekleştirdi. Kılıç yaptığı açıklamada, ağustos ayında başlayan asistan kıyımının 7 Kasım günü açıklanan 33/a kadrosuna geçiş kriterleriyle birlikte resmiyet kazandığını ifade ederek 7 Kasım’dan sonra 30 araştırma görevlisinin işine son verildiğini belirtti.
Kılıç konuşmasına son verirken, araştırma görevlilerinin 17 Kasım Cumartesi günü İTÜ’de yapılacak olan sınavları boykot edeceklerini ve iş bırakacaklarını açıkladı. Boykot kararının açıklanması sloganlar ve alkışlarla destek buldu. 
Aykut Kılıç’ın konuşmasından sonra İTÜ İnşaat Fakültesi Geomatik Bölümü hocalarından Yrd. Doç. Dr. Tevfik Özlüdemir ve İTÜ öğrencilerinden Özgür Kütahya birer konuşma gerçekleştirdiler. 
Konuşmalardan sonra İTÜ’lü araştırma görevlileri, rektör yardımcısı ile görüşme talep etti. Bu sırada basının rektörlük binasına alınmaması üzerine araştırma görevlileri de durumu protesto ederek rektörlüğü terk etti. 
Eylemin sonunda Bandista söylediği şarkılar ve marşlarla araştırma görevlilerine destek verdi.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
politeknik.org.tr