İTÜ’lü Araştırma Görevlileri Rektörlüğü İşgal Etti
Spread the love

İTÜ’lü araştırma görevlileri bugün (28 Mart) İTÜ Maslak Kampüsü’nde bulunan Dayanışma Meydanı’ndan İTÜ Rektörlüğü önüne gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından İTÜ Rektörlüğü’nü işgal etti.

İTÜ’lü araştırma görevlileri; işten atılan araştırma görevlilerinin işe alınması ve İTÜ yönetiminin hukuksuz uygulamalarına karşı bugün (28 Mart) “İTÜ’ye Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Araştırma görevlileri, öğrenciler ve öğretim elemanları İTÜ Maslak Kampüsü’nde bulunan Dayanışma Meydanı’nda saat 12.30’da toplanmaya başladı. Yürüyüş başlamadan önce “İTÜ’lü öğrenciler araştırma görevlilerine destek olmak için yemekhanenin üzerinden “Hocalarımızın yanındayız asistan kıyımına son” yazılı bir pankart açtı.   

 

 

Pankartın açılmasının ardından İTÜ’lü öğrencilerin, HKMO İstanbul Şubesi Öğrenci Komisyonu’nun ve Eğitim-Sen’in katılımıyla “İTÜ’lüler yürüyor dayanışma büyüyor”, “Karaca gitsin biz kalıyoruz” sloganlarıyla İTÜ Rektörlüğü’ne doğru yürüyüş başladı.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rektörlük önüne gelindiğinde “Rektör İstifa” yazılı pankart yere serildi ve İTÜ Asistan Dayanışması adına basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, İTÜ’lü araştırma görevlilerinin, işten atılmalara ve hukuksuz uygulamalara karşı 7 aydır direndiği ifade edildi. Araştırma görevlilerinin 33a kadrosuna geçişinin önündeki hukuksuz engeller kaldırılana ve keyfi uygulamalar son bulana kadar mücadele edileceği vurgulandı.      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Araştırma görevlilerinin ardından İTÜ öğrencileri bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, İTÜ Rektörü Mehmet Karaca’nın rektör olduğu günden itibaren haksız ve hukuksuz uygulamaları hayata geçirdiği belirtildi. Öğrenciler, “İTÜ’lülerin İTÜ’ye sahip çıkma” gibi tarihsel bir sorumluluğu olduğu, bu nedenle araştırma görevlileriyle dayanışma içerisinde olduklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından araştırma görevlileri, Rektör Mehmet Karaca ile görüşmek istedi. Ancak, görüşme talepleri “Rektör yok” denilerek reddedildi. Araştırma görevlilerin ısrarı üzerine, Rektör yardımcısı ile 3 araştırma görevlisinin görüşebileceği söylenince, araştırma görevlileri rektörlüğü işgal etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşgalin ardından araştırma görevlileri, öğrenciler ve öğretim elemanları, rektörlük binası içerisinde üniversitenin sorunlarını konuşmak üzere açık forum gerçekleştirildi. Forum sürerken araştırma görevlileri, Rektörlük Hukuk Müşaviri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından, Rektör Mehmet Karaca ile görüşme sözü alındı. Rektörlük binası içerisinde gerçekleştirilen forumun ardından türküler ve marşlar söylendi.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rektörlük işgalinin ardından araştırma görevlilerinin direniş çadırının bulunduğu Dayanışma Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirildi. Dayanışma Meydanı’nda halaylar eşliğinde türküler söylendi.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

politeknik.org.tr


Spread the love