İTÜ’de asistan Ceyda Sungur’a açılan ikinci soruşturma protesto edildi

İTÜ Yönetimi tarafından bu kez afiş astığı için hakkında soruşturma açılan asistan Ceyda Sungur için akademisyenler ve İTÜ öğrencileri basın açıklaması yaptı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Şehir ve Bölge Planlama Bölümü asistanı Ceyda Sungur hakkında Eğitim-Sen’in 24 Eylül 2014 tarihindeki greviyle ilgili olarak Mimarlık Fakültesi’ne “Grevdeyiz” afişini asmak gerekçesiyle açtığı soruşturma bugün (25 Kasım) yapıldı. İTÜ’lülerin tepkisinden korkan İTÜ Rektörlüğü soruşturma görüşmesini Taşkışla’daki Mimarlık Fakültesi’nden Maslak Yerleşkesi’ne taşıdı. Geçtiğimiz hafta “mail ile provake ettiği” gerekçesiyle hakkında açılan ilk soruşturmada ifade veren Ceydan Sungur, şimdi de afiş asmayı suç sayan İTÜ Rektörlüğü’ne ifade verdi. İTÜ öğrencileri ve akademisyenler Taşkışla Binası önünde İTÜ Rektörlüğü’nü ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Sinan Mert Şener’i protesto etti.

“Yeni Türkiye”nin üniversite modeli ile karşı karşıyayız

İTÜ Rektörlüğü’nün soruşturma terörüne karşı okul önünde yapılan basın açıklamasında, Eğitim-Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Platformu Şube Başkanı Mustafa Görkem Doğan, “Bugün burada son bir yılda üçüncü kez idari takibata uğrayan sendika üyemiz Ceyda Sungur’un yanında olmak için toplandık. Ceyda Sungur’un bu soruşturmaya uğramasının nedeni artık Danıştay kararları ile tescillenmiş olan kamu emekçilerinin grev haklarını kullanmasına yönelik bir çağrıyı, afişi fakültedeki odaların kapılarına asmış olmasıdır. İTÜ Rektörlüğü bu sefer de bir üyemiz nezdinde sendikal özgürlükleri hedef almıştır. Rektörlük bundan sonra da çalışma barışını bozduğu her yerde, karşısına en sert biçimde dikilmiş olan sendikamızı görecektir” ifadelerini kullandı.

Halk ve doğa yararına bilgi üretenleri yıldıramazsınız

Ceyda Sungur’un mücadelesini sonuna kadar desteklediklerini açıklayan Üniversite Dayanışma Platformu adına konuşan Prof. Dr. Esen Aslandoğan ise, “Ceyda Sungur’a açılan soruşturmalar bugün akademik özgürlüklere karşı yürütülen genel saldırının ve üniversitelerin halk ve doğa çıkarına bilgi üretmesine karşı kampanyanın bir parçasıdır. Buradan uyarıyoruz; bilim insanlarını soruşturmalarla yıldırımazsınız. Örgütlenme özgürlüğümüzden, ifade özgürlüğümüzden soruşturmalarınızdan çekinip vazgeçecek değiliz. Halka ve doğaya karşı sorumluluklarımızdan tehditlerinizden ötürü kaçacak değiliz. Buraya Ceyda Sungur’la dayanışmamızı göstermek için toplanan bizler bütün meslektaşlarımızı akademik özgürlükleri, bilimsel özerkliği ve halk doğa yararına bilim üreten bir üniversite için mücadeleye başlamaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bilimi savunmaya devam edeceğiz
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi YK Sekreteri Akif Burak Atlar da ŞPO İstanbul Şubesi YK Üyesi Ceyda Sungur ‘un yanında olduklarını belirtti. Atlar, üniversitelerdeki baskı ve antidemokratik uygulamalara rağmen bilimi ve doğayı savunmaya devam edeceklerini söyledi.

itu_ceyda_acik_1

ceyda_itu

İTÜ’lüler açıklama sonrasında fakültede soruşturma hatırası çektirdiler

İTÜ’lüler Ceyda Sungur’a sahip çıktı 

politeknik.org.tr