Istrancalar direniyor: Okçular köylüsü ÇED toplantısını yaptırmadı
Spread the love

Kırklareli Vize’ye bağlı Okçular Köyü’nde yapılmak istenen taş ocağı kapasite artırımı ÇED toplantısına bölge halkı izin vermedi

Kırklareli’nin Vize İlçesi Okçular Köyü’nde Çalışkan Madencilik’in bugün (5 Kasım) yapmayı planladığı bilgilendirme toplantısına bölge halkı izin vermedi. Toplantı saatinde önce toplantının yapılacağı kahvede hazırlık yapan şirket yetkililerini dışarı çıkaran köylüler, tekrar kahveye girmelerine izin vermedi. Yetkililer köyden ayrılmak zorunda kaldı. Toplantının yapılmadığına dair tutulan tutanakta “Çalışkan Madencilik’e ait taş ocağının kapasite artışı ve alan genişlemesi ile ilgili yapmak istediği bilgilendirme toplantısı Okçular halkının istememesi üzerine gerçekleştirilememiştir” denildi.

Köylülerle başta olmak üzere toplantıyı yaptırmayan Vize Ziraat Odası,  TEMA Vakfı, Saray Doğa Koruma Derneği, Vize Doğa-İnsan-Yaşam Derneği, DAYKO, Çevre ve Doğa Vakfı, Kuzey Ormanları Savunması üyeleri şirket yetkililerinin ayrılmasının ardından durumu değerlendirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na itiraz yoluna başvurma kararı alındı.

Taş ocakları Kırklareli’ni tehdit ediyor
Kırklareli’nin en büyük sorunu taş ocakları, bölgeyi ve bölge insanının yaşamını tehdit ediyor. Istrancalar’da pek çok noktada taş ve maden ocakları var. Bunların birçoğu yer altı ve yer üstü su toplama alanında. Var olan su kaynaklarının olduğu yerlere yeni taş ve maden ocakları için işletme ruhsatları veriliyor. Eski ruhsat sahipleriyse kapasite artışı adı altında tahribatı büyütüyor.

Okçular Köyü de 2 yıl önce faaliyete geçen taş ocağının olumsuz etkilerini yaşıyor. Tarım arazilerinin hemen yanında yer alan ocak nedeniyle köyde toprakların verimliliği düşmüş, patlamalar nedeniyle suların yolu değişmiş durumda. Toprak kaymaları, evlerin sarsılması da köylünün bir başka şikayeti. Öte yandan eski bir yerleşim olan Okçular Köyü’nün doğal, tarihsel ve kültürel varlıkları da tehdit altında.

saray_3 saray_2 saray_1

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love