İşten Atılan Enerji İşçileri: ‘İş Ekmek Yoksa Barışta Yok’

BEDAŞ’ta çalışırken işten atılan enerji işçileri bugün (2 Ağustos) BEDAŞ Genel Müdürlüğü önündeydi. İşçileri temsilen DİSK ve Enerji-Sen yöneticileri BEDAŞ yönetimi ile görüşme yaptı. Yapılan görüşmenin ardından yarın (3 Ağustos) bir görüşme daha olacağı, görüşmede işçilerin güvenceli çalışma hakkından ödün verilmeyeceği ifade edildi.

BEDAŞ’ın (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş) özelleştirilmesinin ardından şirketi satın alan Cengiz-Kolin-Limak şirketler grubu 1 Ağustos günü 500 çalışanı işten attı. İşten atılan işçiler bugün (2 Ağustos) BEDAŞ Genel Müdürlüğü önündeydi.

Saat 15.00’da BEDAŞ önünde toplanan işçiler her eylemde olduğu gibi BEDAŞ’ın kapısına pankart asmak istedi. Çevik kuvvetin pankart asılmasına egnel olması üzerine kısa süreli bir tartışma yaşandı, ardından pankart asıldı.

BEDAŞ önünde toplanan işçiler sürekli “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Enerji-Sen sokakta, hak kavgasında” sloganları attı.

Saat 15.30 sularında DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, Enerji-Sen Genel Sekreteri Alişan Doğan, DİSK Hukuk Dairesinden Necdet Okcan ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel BEDAŞ yönetimi ile görüşmeye girdi.

BEDAŞ yöneticileri ile yapılan görüşme sırasında işçiler Emeğe Ezgi’nin türküleriyle halaylar çekti, marşlar söyledi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin ardından açıklamalar yapıldı. Açıklamalarda görüşmenin genel olarak olumlu geçtiği, yarın (3 Ağustos) bir görüşme daha olacağı ve işçilerin güvenceli çalışma haklarından ödün verilmeyeceği ifade edildi.

Yapılan konuşmaların ardından yarın (3 Ağustos) saat 09.00’da BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde buluşmak üzere sözleşen işçiler alandan ayrıldı.

politeknik.org.tr