İstanbullular IŞİD katliamına karşı laiklik mücadelesi için sokakta

Emek ve meslek örgütleri dün (3 Ocak), yılbaşı gecesinde Reina’yı hedef alan IŞİD katliamını ve katliama davet veren AKP-Saray politikalarını protesto etti. Mahallelerde, kahvehanelerde katliamın sorumlularını kamuoyuna anlatan, gericiliğe karşı laiklik mücadelesi çağrısı yapan 2 Halkevi üyesi de akşam saatlerinde çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. İstanbul’da gericiliğe karşı laiklik mücadelesi için çağrılar bugün de devam ediyor.

Reina katliamına, katliamın üzerine yapılan gerici linçlere, AKP-Saray iktidarının savaş politikalarına, cihatçı katillerin elini kolunu sallayarak dolaşmasına karşı lailkliği, demokrasiyi, barışı savunanlar İstanbul’da sokağa çıkmaya devam ediyor. Emek ve meslek örgütleri, yılbaşı gecesi Reina’yı hedef alan IŞİD katliamını protesto etmek için eylem yaptı. KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve İstanbul Eczacı Odası’nın da aralarında olduğu çok sayıda emek ve meslek örgütü üyeleri katliamı protesto etmek için Ortaköy’den Reina önüne yürüdü.

Siyasi sorumlular nerede
Emek ve demokrasi bileşenleri adına ortak açıklamayı İstanbul Tabip Odası Başkanı Samet Mengüç okudu. Mengüç, 2017’ye katliamla girdiklerini, barbarca bir katliamda onlarca vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Mengüç, 2016 yılını bitmek bilmeyen katliamlarla kapatan Türkiye’nin 2017 yılına da yeni bir katliam ile girdiğini söyledi. Mengüç, “Her zamanki gibi bu katliamın ardından da siyasi sorumluluk alan olmadı. Her katliamın ardından terörü lanetleyen açıklamalar yapıp, intikam nutukları atarak bir ülke yönetilemez” dedi.

“Laikliği ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz”
Eylemde konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, katliamlara davet çıkan siyasi iktidarın karşısında laikliği, demokrasiyi savunmaya devam edeceklerini belirtti. Çerkezoğlu “Gericiliğin karşısında yükseltilmesi gereken bir bayrak varsa o da laiklik bayrağıdır. Bu ülkenin ihtiyacı OHAL değil. İş, aş, ekmek barış ve özgürlüktür. Bu topraklarda her türlü baskıya, zulme, katliamlara karşı yükseltilecek bir bayrak varsa, o da demokrasi bayrağıdır. Bu ülkeyi savaş bataklığına sokanlara karşı eşitliği, özgürlüğü, adaleti ve barışı savunacağız”

Laikliği savunanlar tutuklandı, İstanbullular sokağa çıkıyor
İstanbul Okmeydanı’nda  kahvehanede yaptıkları laiklik çağrısı sonrası İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla gözaltına alınan Halkevi Üyesi Ayşegül Başar ile Hamit Dışkaya, dün akşam saatlerinde 14. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevkedilmişti. Başar ve Dışkaya tutuklandı. Sosyal medyada onbinlerce kişi #LaiklikTutuklanamaz diyerek tutuklamaya tepki gösterdi. Mühendisler, mimarlar, plancılar da gericiliğe karşı laiklik mücadelesine ses verdi.
İstanbullular bugün saat 19.00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda “Laikliği savunmak suç değildir” diyerek buluşacak.

politeknik.org.tr