Kuzey Ormanları Savunması: ‘Askeri alanlar imara açılmamalı, ormana dahil edilmeli’

Kuzey Ormanları Savunması, 15 Temmuz sonrasında İstanbul’daki askeri alanların taşaınması bahanesiyle yapılaşmaya açılması ve rekreasyon alanı olarak düzenlenmesine yönelik düzenlemelerle ilgili açıklama yaptı: “Rant devşirmeyin, askeri alanları ormanlarımıza geri verin!”

Kuzey Ormanları Savunması (KOS), dün (4 Ocak) Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde askeriye ait arazilerin yapılaşmaya açılmasıyla ilgili açıklama yaptı. 15 Temmuz sonrasında askeri arazilerin kent dışına taşınması gündemiyle kent içinde kalmış arazilerin imara açıldığını belirten KOS, Hasdal, Maslak, Maltepe gibi aslında ormanın parçası olan arazilerin derhal ormana terk edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kuzey Ormanları Savunması adına basın açıklamasını yapan inşaat mühendisi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar mevcut arazilerin ormandan koparıldığını, şimdi de “fırsatla” rant alanlarına dönüştürüldüğünü belirtti. Bayrakdar “Bugün çitlerle ayrılmış olmasına rağmen Kuzey Ormanları ekosisteminin doğal bir parçası olan bu alanların, çeşitli isimler altında doğal çevreden koparılmaması ve yapılaşmaya açılmaması gerektiğine inanıyoruz. Aslında ormanın bir parçası olan bu alanların orman olarak tescili için her türlü mücadeleyi vermeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Askeri alanlar patronların iştahını kabartıyor
Basın açıklamasında konuşan şehir plancısı Ayşe Yıkıcı İstanbul’da mevcut 195 askeri alan tespit edildiğini, alan büyüklüğünün 225 milyon metrekare olduğunu belirtti. Yıkıcı, Esenler, Tuzla ve Başakşehir ilçe sınırlarında yoğunlaşan alanların yaklaşık dörtte üçlük kısmının ormanlık alan olduğunu belirtti. İlk hedefin Hasdal ve Maltepe Kışlaları’nın arazileri olduğunu söyleyen Yıkıcı, belediyelerin konuyla ilgili çalışmaları olduğunu da aktardı. Yıkıcı, kent merkezinde kalan Heybeliada Deniz Lisesi, Beşiktaş’taki Balmumcu Kışlası’nın da risk altında olduğunu belirtti.

politeknik.org.tr