İstanbullular İBB önündeydi: ‘Hafriyatınızın altında kalmayacağız!’
Spread the love

İstanbullular, kent içinde ölümlere neden olan hafriyat kamyonları hakkında hiçbir önlem almayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde buluştu.

İstanbullular, Kuzey Ormanları Savunması ve Don Kişot Bisiklet Kolektifi’nin çağrısıyla, 23 Mayıs’ta Fatih Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya geldi, “Doğayı, insanları ve İstanbul’u yok eden hafriyat kamyonu terörüne dur de” diyerek eylem yaptı. Son 1 haftada 3 kişinin daha canını alan hafriyat kamyonları için tedbirler almayan, kentin şantiyeye dönmesi için elinden geleni yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni protesto eden yaşam savunucuları, hayatını kaybeden insanlardan İstanbul Büyükşehir Belediye ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu belirtti.

Eylemde yaşam savunucuları adına açılış konuşması yapan Politeknik YK Başkanı inşaat mühendisi Ersin Kiriş, İstanbul’u inşaat alanına çeviren, projeler hızlı bitsin diyerek beton akışında, hafriyat işlemlerinde denetim yapmayan, kentin sokaklarını, caddelerini ölüm yollarına çeviren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın halkın can güvenliğini tehdit ettiğini belirtti, güvenli kentler kurana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

İBB tarihe katil belediye olarak girdi
Eyleme, 2 yıl önce Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yürüyüş yaptığı esnada, İBB’nin hafriyat kamyonunun altında ezilerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule İdil Dere’nin annesi Nesrin Aslan da katıldı. Aslan konuşmasında, ”Her fırsatta buraya geleceğim ve sesimi duyurmaya çalışacağım. Katil olmak için şart değil eline silah almak. Yapman gerekeni yapmadığın zaman da katil oluyorsun. İBB, belediyecilik tarihine ‘katil belediye’ olarak girdi.” ifadelerini kullandı.

‘Katil projeler, katliam kamyonları durdurulsun’
Eylemde okunan basın açıklamasında yaşam savunucuları, insan yaşamının yanında kentin doğasını da tahrip eden projelerinin de bir an önce durdurulması gerektiğini belirtti. Açıklamada şöyle denildi:

3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı sürecinde çalışan hafriyat kamyonları; Arnavutköy, Sarıyer, Kemerburgaz ve Göktürk başta olmak üzere İstanbul’un birçok semtinde ölümlü kazalara sebep oluyor. Bu kamyonlar sadece insanların değil, hayvanların da hayatını tehdit ediyor. İstanbul’un kuzeyinde, köpek, tilki, karaca, domuz, çakal ve leylek gibi türlerden sayısız birey, yollarda hafriyat kamyonlarının altında kalarak ölüyor. Kuzey Marmara Otoyolu – 3. köprü ve 3. havalimanı projelerinin ve bunlara hammadde sağlamak üzere tüm Marmara’da açılan taş ocaklarının getirdiği habitat parçalanması, onları otoyollara, dolayısıyla ölüme sürüklüyor. Denetimsizlik yüzünden Belgrad ve Fatih Ormanları‘na gizlice dökülen molozlar, orman varlığını, ekosistem dengesini ve yeraltı su kaynaklarını ciddi şekilde tehdit ediyor.

politeknik.org.tr


Spread the love