İstanbullular Emek Sineması için buluştu: ‘Biz bitti demeden bu film bitmez’

Emek Sineması’nı zorbalıkla yerle bir eden inşaat projesi hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararının ardından İstanbullular kararı teftişe etmek üzere Emek Sineması önüne gitti. Eylemde, Emek Sineması’nın olduğu yere, sokağa açılan kapısıyla yeniden inşa ettirene kadar mücadeleye devam sözü verildi.

İstanbul Beyoğlu’nun simgelerinden tarihi Emek Sineması’nı yıkan proje hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararının ardından İstanbullular bugün (17 Ocak) kararın uygulanıp uygulanmadığını teftiş etmek üzere Emek Sineması önünde buluştu. “Emek bizim İstanbul bizim” ve “Biz bitti demeden bu film bitmez” pankartlarının arkasında bir araya gelen İstanbullular, taleplerini dile getirdi.

Basın açıklaması öncesinde Mücella Yapıcı, Mimarlar Odası adına hukuki süreci aktararak İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin Emek’i yıkan proje hakkında “kamu yararı olmadığı ve hukuka uygunluk bulunmadığı, tarihi ve kültürel yapılara telafisi güç ve hatta imkansız zararlara yol açacağı” gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdiğini anlattı. “Bu hukuksuz, ahlaksız, fırsatçı inşaatın hemen durması gerekli ancak inşaat şirketi karardan etkilenmediklerini söyleyerek zaman kazanmaya çalışıyor. Yürütmeyi durdurma kararına rağmen devam eden inşaatta bir işçi cereyana kapıldı. Oda olarak tekrar suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca Danıştay da Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan hakkında soruşturma izni verdi” diyen Yapıcı, “Biz mücadelemize devam edeceğiz, Emek bizim olacak” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Hukuk labirentinde kaybolmayacağız
Yapıcı’nın ardından söz alan Avukat Can Atalay, Emek Sineması mücadelesinin kent mekanında süren sınıf mücadelesi olduğunu söyleyerek “Evet sinema yıkıldı ama hukuku bu iktidarın, neoliberal yağmanın aracı olmasına izin verecek miyiz? Kararı geciktirdiler, şimdi mahkemeye baskıya başladılar ama biz mahkeme kararını değil mücadelemizi esas aldık hukuk labirentinde kaybolmayacağız” dedi.

Yağmacılar yuhalandı
“Fırtına Vadisi’ne Yırca’ya sözümüz var” diyen Atalay İstanbul valisi ve görevlilerin inşaatı durdurmak zorunda olduğunu hatırlatarak “Aksi takdirde yurttaşlar durduracak. Bu inşaat duracak başka yolu yok” dedi. İnşaata izin veren belediye yetkilileri ve inşaat sahibi “5’li çete” olarak yuhalandı.

Emek Bizim ve Beyoğlu Kent Savunması adına Elif Refiğ’in okuduğu basın açıklaması “Bu daha başlangıç sloganını ilk attığımız yerdeyiz” sözleriyle başladı. Açıklamada, 2011 Mayıs’ında 9. İstanbul İdare Mahkemesi’nin projenin durdurulmasına karar verdiği ancak Aralık 2011’de hiçbir gerekçe göstermeksizin ve bilirkişi raporunu hiçe sayarak durdurma kararını iptal ettiği hatırlatılarak “Alınan yürütmeyi durdurma kararı o gün hukuk hiç sayılarak iptal edilmeseydi Emek Sineması bugün hala yerinde olacaktı” denildi.

“Biz bitti demeden bu film bitmez!”
“Yeni kararın anlamı çok net ancak Kamer İnşaat kaçak olduğunu itiraf edercesine mahkeme kararının hemen ardından inşaata hız verdi, 15 Ocak tarihinde gece yarısı bir işçi yüksek elektrik akımına kapıldı” denilen açıklamada civardaki tek kamu hastanesi olan Taksim İlkyardım’ın kapatılmış olması sebebiyle ambulansın saatlerce şantiyeye ulaşamadığı da belirtildi. Danıştay’ın Demircan ve yetkililer hakkında soruştrma izni verdiği hatırlatılarak “Yırca’dan, Sulukule’den, Dersim Peri Suyu’ndan çok iyi bildiğimiz yargı labirentlerinde rant projeleri için zaman kazandıklarını düşünen egemenlere tüccarlara sesleniyoruz: Emek Sineması’nı olduğu yerde, sokağa açılan kapısıyla yeniden inşa ettirene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Haksız ve hukuksuz ve şekilde sermayeye devredilen Emek Sineması ve Serkildoryan binası Sosyal Güvenlik Kurumu’na, yani kamuya, yani bizlere aittir. Biz bitti demeden bu film bitmez” denildi.

Basın açıklamasının ardından okunan talepleri içeren afişler inşaat paravanlarına asıldı. Emek’in ardından Beyoğlu’nun simge binalarından bir başkası olan İnci Pastanesi’ne yürümek isteyen eylemciler, polis engeline rağmen pastane önüne yürüdü. Pastane önünde “İnci yerine gidecek, Emek bizim olacak” sözü verilerek eylem sonlandırıldı.

emek_0 emek_1 emek_2 emek_3 emek_12emek_4 emek_5 emek_6 emek7 emek_8

Kaynak: Sendika.Org, Politeknik