İstanbullular Büyükşehir Belediyesi önündeydi: Asıl afet sizsiniz, istifa edin!
Spread the love

İstanbullular, kenti her yağmurda sular altında bırakan İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı.

Kuzey Ormanları Savunması, son iki haftada yaşanan yağışlarda üst üste sel altında kalan İstanbul’u afet kenti haline getirenlerden hesap sormak için dün (30 Temmuz) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önünde eylem yaptı. İstanbul halkı, kenti betonlaştıran, suyun emileceği toprak bırakmayan, emlak rantı odaklı plansız kentleşmeye imza atan başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili bakanlıklara ve AKP iktidarına “Asıl afet sizsiniz, istifa edin” dedi. Açıklamaya Politeknik YK üyeleri de katıldı.

Halkı afete gömdüler
Belediye önünde yapılan eylemde basın açıklamasını Kuzey Ormanları Savunamsı adına Deniz Yazlı ve Ersin Kiriş okudu. Basın açıklamasında, kentin alyapı hizmetlerini yok sayan, kenti bilim ve akıl dışı ulaşım projeleriyle tahrip eden, sadece emlak rantı odaklı kent yöneten AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaratığı afet esnasında da hiçbir hazırlığının olmadığı vurgulandı. Kuzey Ormanları Savunması açıklamasında ‘Mega kent sahipsiz bırakılmış, vatandaşlar kendi çabalarıyla ve diğer vatandaşların yardımıyla sel sularından kurtulmuşlardır.  Ve bilinmelidir ki bu felaketlerde can kaybı olmaması bir mucizedir. Öte yandan, kentsel dönüşüm projeleriyle nüfusunu arttırdıkları kentin altyapısını yenilemek yerine  işlevsiz projelere vatandaşın cebinden milyarlarca dolar harcayan idareler, vatandaşları lağım suları içinde yüzdürmüş, vatandaşın sağlığını tehlikeye atmıştır’ ifadelerini kullandı.

Derhal istifa edin
Kuzey Ormanları Savunması açıklamasını sorumluları hatırlatarak bitirdi. Açıklamada “Asıl afet, sağlıklı altyapıyı kurmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı üst ölçekli planlar, yandaşlara dağıttığı arazilerle imar rantını elinde tutan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, akıl ve bilim dışı ulaşım projeleriyle yeni afet alanları yaratan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kuzey Ormanları’nda mega yıkım projeleriyle milyonlarca ağacın kesilmesini seyreden Orman ve Su İşleri Bakanlığı’dır” denildi.

politeknik.org.tr


Spread the love