İstanbul’da Reina gece kulübüne yılbaşı saldırısı: En az 39 kişi hayatını kaybetti
Spread the love

İstanbul Ortaköy’de bulunan Reina gece kulübüne Yılbaşı kutlamaları yapıldığı esnada silahlı saldırı düzenlendi. Katliamda 39 kişi hayatını kaybetti, 4’ü ağır 69 kişi de yaralandı, saldırgan kaçtı.

İstanbul’da Ortaköy’deki Reina gece kulübünde yeni yıl kutlamalarına katılan insanlara yeni yılın ilk saatlerinde, saat 01.15 sularında silahlı saldırı gerçekleşti. Cihatçı saldırgan taksi ile geldiği Reina’da 700-800 kişinin içeride olduğu esnada elindeki kalaşnikof tüfeği ile kitlenin üzerine ateş açtı.

Bazı görgü tanıkları, ateş açıldığı sırada saldırganın bir kişi olmadığını, en az bir kişinin daha tabancayla ateş açtığını ileri sürdü.

Saldırı haberinin gelmesinin ardından bölgeye çok sayıda özel harekat polisi ve ambulans sevk edildi. Özel harekat polisleri ise kısa bir süre sonra gece kulübündeki saldırganlara operasyon düzenledi, ancak operasyonun sonucuna ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Görgü tanığı katliamı anlattı: “İki kişi silahla tarıyordu”

Hürriyet’in haberine göre, gece kulübünde eğlendikleri sırada birden ateş edilmeye başladığını söyleyen Sinem Uyanık yaşananları şu sözlerle anlattı:

Oradaydık. Eğleniyorduk. Yılbaşı gecesi arkam dönüktü birdenbire insanlar koşuşturmaya başladılar. Sonra eşim bana ‘Sakın korkma’ dedi. Üzerime atladı. İnsanlar üzerimden koştular. Eşim 3 yerinden vuruldu. Üzerimden insanları sıyırıp çıktım. Çok korkunçtu. Birisi tarıyordu. İki kişi silahla ateş ediyordu. Barut kokuyordu içerisi. Sonra bayıldım. Ayıldım. Eşim kanlar içinde. İnsanlar kanlar içindeydi. Sonra ambulans ve polisi aradık. Polisi aradım, ‘Sakın kıpırdamayın yoksa kurban olursunuz’ dedi. Hiç kıpırdamadık. Sonra özel harekat girdi içeriye. Cam kırıkları vardı, insanlar üzerimize basarak geçtiler. Polis geldi yere yatın teslim olun elinizi başınızın üzerine koyun dedi. Özel harekat polisi yavaşça yerden ilerleyin dedi. Üst kata çıktık.

RTÜK işbaşında: Reina saldırısına yayın yasağı

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, RTÜK’ten yapılan açıklamada, Başbakanlık tarafından, Reina saldırısına ilişkin yayın yasağı getirildiği bildirildi.

RTÜK’ten yapılan açıklama şöyle:

15/02/2011 tarihli ve 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 7 nci maddesinde “milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda” geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir.

01/01/2017 tarihinde İstanbul ilinden meydana gelen silahlı saldırının da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden söz konusu olayla ilgili olarak geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür.

Medya hizmet sağlayıcıları tarafından; anılan saldırıya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanunda ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması ve bu çerçevede;

Saldırıya ilişkin olarak, saldırı sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa saldırı sonucu yaralanan ya da hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,

Olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlar

Yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir. (03.20)

Tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love