İstanbul’da kıyım sürüyor: 3. Havalimanı için 107 bin 822 ağaç daha kesilecek

Kentlere ihanete devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İGA Havalimanı A.Ş’nin 3. Havalimanına malzeme üretmek için kurmak istediği maden ocağınının kapasitesini üç katına çıkarmasına izin verdi ve “ÇED olumlu” kararı aldı. On binlerce ağaç tehdit altında

Son dönemde samimiyetsiz bir şekilde ‘kentlere ihanet ettik’ söylemiyle kamuoyunu meşgul eden AKP-Saray iktidarı, organize ihanetlerine devam ediyor. Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan habere göre iktidara yakın şirketler Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon ortaklığına İGA Havalimanı A.Ş’nin yapımını sürdürdüğü 3. Havalimanına malzeme üretmek amacıyla Işıklar köyünde kurulmayı öngördüğü maden ocağının kapasitesini üç katına çıkarıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 24 hektarlık alanın maden çalışması için yeterli olmadığı kabul etti ve üç katı alan için “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu” kararı verdi. 99.26 hektarlık ruhsatlı alanın tamamında malzeme üretimi yapılacak.

Tamamı ormanlık alan olan sahada tesis kapasitesinin katlanması, 107 bin 822 meşe, fıstık çamı ve gürgen ağacı kesilmesi anlamına geliyor.

Hep aynı hikaye
Katliam iznini kapan İGA Havalimanı A.Ş, kesilecek yüz binden fazla ağaç için “ağaç dikme” taahhüdü verdi. Şirketin yaptığı açıklamada “Proje kapsamında üretime başlanmadan önce alandaki ağaçlar orman izni görüşleri doğrultusunda Fenertepe ve Kemerburgaz Orman İşletme Şefliği tarafından kestirilerek alınacaktır. Kesilecek ağaç sayısının 5 (beş) katı kadar ağaç dikileceğinin taahhüt ederiz” denildi.

politeknik.org.tr