İstanbul’da emek ve demokrasi güçleri: “İsrail’e boykot, Filistin’e özgürlük”
Spread the love

İsrail’e Karşı Boykot Girişimi bugün (27 Aralık) İstanbul’da bir eylem gerçekleştirdi. Tünel’de buluşan Boykot Girişimi Filistin Bayrakları ve Girişimin bileşenlerinin flamalarıyla Taksim Tramvay Durağına kadar sloganlarla alkışlarla yürüdü. Yürüyüş sırasında Arapça, Kürtçe, Türkçe sloganlar atıldı. “Emperyalistler yenilecek direnen halklar kazanacak”, “Katil İsrail Ortadoğu’dan defol”, “Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot”, “Duvar yıkılsın Filisitin’e özgürlük”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları ise sık sık atıldı.

Birleşik Metal-İş, ÇHD İstanbul Şubesi, Dev Sağlık-İş, Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, Sine-Sen, TTB, Alınteri, Devrimci Hareket, DSİP, Ekmek ve Özgürlük, Emek ve Özgürlük Cephesi, EHP, ESP, Halkevleri, İşçi Cephesi, Kaldıraç, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Öğrenci Kolektifleri, Proleter Devrimci Duruş, SODAP, SDP, SGDF, TÖP, Yeşil ve Sol’dan oluşan İsrail’e Karşı Boykot Girişimi Taksim Tramvay Durağında bir basın açıklaması yaptı. 400 kişinin katıldığı eylemde Girişimin hazırladığı ortak bildirgeyi TTB Yöneticisi Ali Çerkezoğlu okudu.

Bildirgede, İsrail’in Birleşmiş Milletler’in 194. Maddesini reddederek, 6 milyon Filistinlinin ülkelerine geri dönmelerini engelledikleri belirtilirken İsrail’in Filistinlilerin kendi kaderlerini tayin etme hakkını da gasp ettiğine değinildi. “One minute” gibi söylemlerle Gazze’de yaşayanların acılarının hafiflemediğinin altı çizilirken, Gazze’de Filistinlilere yönelik zulmün sona ermesi için İsrail’e de tıpkı Güney Afrika’daki ırkçı rejimin sonunu getiren enternasyonal bir hareketle karşılık verilmesi gerektiği ifade edildi.

“One minute” ile Filistinliler kurtulmaz

Türkiye İsrail ilişkilerine de değinilen bildirgede Türkiye’nin İsrail’i tanıyan ilk Ortadoğu ülkesi olduğu vurgulanırken, Çiller-Erbakan hükümeti döneminde İsrail’le ilk defa askeri ilişkiler içerisine girilip Ecevit hükümeti döneminde de Konya’da Anadolu Kartalı tatbikatının yapıldığı hatırlatıldı. AKP hükümetinin kurulduğu günlerde oluşturulan İsrail Türkiye Barış grubunda 183 AKP’li milletvekilinin olduğuna da dikkat çekildi.

Türkiye egemenlerinin dinci, laik tüm kanatlarının, ordu başta olmak üzere tüm kurumlarıyla İsrail ile işbirliği içinde olduğunu ifade eden Ali Çerkezoğlu, Gazze ablukasının kaldırılması, İsrail ırkçılığının durdurulması, Filistinli mültecilerin yurtlarına dönmesi, Batı Şeria ve Gazze işgalinin sona ermesi, İsrail vatandaşı Filistinlilere uygulanan apartheide son verilmesi, Filistin halkının kendi kaderini tayini için İsrail’le tüm askeri, ticari, diplomatik, akademik,kültürel ilişkilere son verilmesi gerektiğini söyledi.

İsrail’e karşı boykot

Çerkezoğlu son olarak, “Filistin halkının direndiği gibi direneceğiz,İsrail ve Türkiye sermayesinin ilişkilerini teşhir edip ürünlerini boykot edeceğiz! Özellikle stratejik sektör ve kaynaklara yönelen İsrail yatırımlarına karşı çıkacağız! İsrail işgalinini mümkün kılan araç ve silahların gelişmesine vesile olan her türlü teknolojide, bizim üniversitelerimizde yapılan araştırmaların hiçbir katkısı olmaması gerektiğini kamuoyuna duyurmak, bu bağlantıları araştırıp ifşa etmek ve üniversiteler üstünde, İsrail üniversitelerinden ve şirketlerinden uzak durmaları için kamuoyu baskısı oluşturmak için mücadele edeceğiz! İsrail devletinin desteklediği kültür ürünlerini ve sanat yapıtlarını boykot ederek, İsrail’in kültür sanat kanallarını kullanarak imaj yenileme çabalarını boşa çıkartacağız!” dedi.

Eylem sırasında yapılan konuşmalarda Girişimin yaptığının basit bir üretici boykotu olmadığı vurgulanırken, “Cola ve çikolata almamakla Filistinliler kurtulmaz” denildi. Eylem alkış ve sloganlarla son buldu.

kaynak: sendika.org


Spread the love