İstanbul’da 3. Köprü’ye Karşı İnsan Zinciri

İstanbul’da 3. köprüye karşı Hacıosman – Parkorman arasına insan zinciri kuruldu. Yol boyunca arabalarıyla geçenler eyleme destek oldu.

3. Köprü Yerine Yaşam Platfotmu’nun çağrısıyla AKP tarafından ormanları, su havzalarını ve bölgede oturan halkı hiçe sayılarak tartışmaları sürdürülen 3. boğaz köprüsüne karşı 28 Mart’ta biraraya gelen mimarlar, mühendisler, öğrenciler ve İstanbul’un çeşitli mahallelerinden gelenler bir kez daha “Rant Köprüsüne Hayır!” dediler. En önde Tayyip Erdoğan’ın 1995’te söylediği “3. Köprü Bir Cinayettir” sözünün pankartı taşınırken, Sarıyer Hacıosman’da buluşan yaklaşık 600 kişi Parkorman’a doğru yürüyerek insan zinciri oluşturdu.

Yüzlerce metreyi bulan insan zincirinde “3. Köprü Değil İnsanca Yaşam” ve “Bu Ormanlar İstanbul Halkı Tarafından Koruma Altına Alınmıştır” pankartları tutulurken, trafikte bulunan araçlar da kornalarıyla eyleme destek verdiler. “Köprü Değil İnsanca Yaşam”, “Köprü Değil Toplu Ulaşım”, “Köprü Yıkılsın Tayyip Altında Kalsın”, “3. Köprü Yıkım Demektir” sloganlarının atıldığı eylemin sonunda Orman Bölge Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi Kader Cihan, “”İstanbul’u ve İstanbulluları yok sayarak ormanları, su havzalarını yağmalamaya hazırlanan AKP hükümetini ve sermayeyi uyarıyoruz. İstanbul halkına yönelik bu cinayeti işlemeye uygun ortamı asla bulamayacaksınız” dedi. Cihan, sermayenin değil İstanbul halkının ortak çıkarlarını ve kamu yararını gözeten, doğal ve tarihsel çevreyi koruyan ve halkın demokratik katılımını esas alan bir planlamanın acilen hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

politeknik.org.tr