İstanbul İKK Taksim Meydanı’ndan Hayır Dedi

“12 Eylül Anayasına da AKP Anayasasına da Hayır” pankartıyla biraraya gelen TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK) bileşenleri Anayasa referandumunda neden hayır oyu kullanacaklarını Taksim meydanda yapılan bir basın açıklamasıyla duyurdu.

Bugün (18.08.2010) saat 12.00’de, İstanbul İkk Sekreteri Tores Dinçöz’ün yaptığı açıklamada anaysa değişikliği ile kaldırılan yerindelik denetimi üzerine de ayrıntılı vurgu yapıldı. Yerindelik denetiminin kaldırılmasıyla birlikte mahkemelerce kamu yararı gözönünde bulundurularak durdurulan hükümet icraatlarının önündeki engel kalkmış olacak.

AKP hükümetinin son dönemlerde Odalar üzerinde baskısını arttırdığı biliniyor. AKP’nin bir çok yasal düzenlemesi Odaların yargı sürecini başlatmasıyla iptal ediiyor. Açıklamanın sonunda EMO’nun elektrik dağıtım özelleştirmelerini yargı sürecine taşıyacağını duyurması üzerine medyadaki “terörist” benzetmelerine karşı dayanışma mesajı verildi. TMMOB’nin, mühendis, mimar ve şehir plancılarının; kamu yararı mücadelesini sonuna kadar sürdüreceği vurgulandı.

 

 

politeknik.org.tr