HES’lere Karşı Mücadele Büyürken Yargıda Bir Kazanım Daha

Türkiye’nin dört bir yanında binlerce lisansı verilmiş hidroelektrik santral (HES) projesi, doğal yaşamı altüst etmesi ve suyun kullanım hakkını tekkelleştirerek projenin gereçekleşeceği bölgelerde yaşayan halkın yaşam hakkını yok sayması sebepleriyle halkın yaptırmama yönündeki direnciyle karşılaşıyor. Yargıya da taşınan süreç, mahkemelerin HES projeleriyle ilgili yürütmenin durdurulması ve projelerin iptali yönünde verdiği kararlar mücadelenin büyümesini sağlıyor.
Son olarak Rize İdare Mahkemesi’nin İkizdere’deki Dereköy HES için verdiği iptal kararı içeriği sebebiyle HES karşıtı mücadele açısından önemli sonuçlar barındırıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı’nca verilen ÇED raporunu iptal eden mahkeme, kararında “ÇED raporuna bakıldığında formatsal bakış açısıyla yerine getirildiği diğer bir deyişle projeye başlanılması için prosedürün tamamlandığı görülmektedir.” diyerek projeye ilişkin verilen ÇED raporunun da çevresel konular gözetilmeden hazırlandığı ifade ediliyor.

Bu karar aynı zamanda, henüz yargı süreci tamamlanmadan geçtiğimiz haftalarda üretime başlayan İkizdere’deki Cevizli Hidroelektrik Santralı’nın açılışını bizzat yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da iyi bir cevap niteliği taşıyor.

politeknik.org.tr