İşçi sağlığını savunan Dr. Coşkun Canıvar’a disiplin cezası
Spread the love

Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarının yerine getirilmesini talep ettiği için hakkında soruşturma açılan Dr. Coşkun Canıvar’a disiplin cezası verildi. İstanbul Tabip Odası ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Canıvar’a verilen cezaya karşı 17 Eylül saat 12.30’da Çapa Hastanesi’nde basın açıklaması yapacak.

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde temizlik hizmetleri veren taşeron firmanın işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitim toplantısında eksiklikleri, alınması gereken önlemleri ortaya koyan ve “nitelikli işçi sağlığı eğitimi” talep eden Dr. Coşkun Canıvar hakkında fakülte dekanlığınca açılan soruşturmada Canıvar’a “kademe durdurma cezası” verildi. İstanbul Tabip Odası ve İSİG Meclisi, Türkiye’nin dört bir yanında işçilerin sağlığını ve iş güvenliğini koruma ve meslek hastalıklarını görünür kılma çalışmaları yürüten Canıvar’a verilen ve meslekten atılma cezasının bir alt seviyesi olan “kademe durdurma cezası”na karşı 17 Eylül Perşembe saat 12.30’da Çapa Tıp Fakültesi Mono Blok önüne çağrı yaptı.

İşçi sağlığını savunmak suç
Geçtiğimiz yıl yine aynı fakültede taşeron işçi olarak çalışırken, gerekli önlemler alınmaksızın kanalizasyon temizliğine zorlanan ve burada kaptığı enfeksiyon nedeniyle karaciğer yetmezliği yaşayıp hayatını kaybeden Zafer Açıkgözoğlu’nün hastaneye karşı verdiği mücadeleye de sahip çıkan Dr. Coşkun Canıvar aynı zamanda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nde çalışmalar yürütüyor.

politeknik.org.tr


Spread the love