Bakanlıktan ‘Galataport’ talanına onay

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED toplantısı İstanbullular tarafından engellenen Galataport Projesi’nde “ÇED olumlu” kararı verdi.

İstanbul Beyoğlu sınırları içinde bulunan Salı Pazarı-Karaköy sahilini Galataport Kruvaziyer Limanı Projesi’ni yapması ve 49 yıllığına işletmesi için Doğuş Holding’e devreden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’na “olumlu” kararı verdi.

Bakanlık web sayfasından yayımladığı duyuruda “İstanbul ili Beyoğlu ilçesi Karaköy mevkiindeki Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş tarafından yapılması planlanan Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

İstanbullular ÇED toplantısını yaptırmamıştı

Karaköy ve bulunduğu sahil hattının dönüşümü hedefleyen ve kamunun sahille bağını koparacak olan projenin ÇED toplantısını İstanbul Kent Savunması’nın çağrısıyla bir araya gelen İstanbullular engellemiş, tutanakla kayıt altına almıştı.

politeknik.org.tr