İş cinayeti: Cengiz’e ait maden ocağında ikisi mühendis üç işçi yaşamını yitirdi
Spread the love

Siirt Şirvan Eti Bakır maden ocağında meydana gelen göçük nedeniyle Orhan Gültekin ve maden mühendisleri Zekayi Can Çalık, Emre Gökduman hayatını kaybetti.

Cengiz Holding’e ait Siirt Şirvan Eti Bakır yeraltı maden ocağında 23 Kasım’da tahkimat yapımı esnasında göçük meydana geldi. Göçük altında kalan ikisi mühendis 3 maden işçisi yaşamını yitirdi.

İş cinayetinde yaşamını yitiren maden mühendisi Zekayi Can Çalık (32) 2019 yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden mezun olmuş ve Nisan 2021’den bu yana ocakta görev yapıyordu.

Ocakta yeraltı vardiya amiri olarak çalışan maden mühendisi Emre Gökduman (24) da 2023 yılında yine aynı üniversiteden mezun olmuş ve dokuz ay önce maden ocağında işe başlamıştı.

Yağmada, katliamda bir marka: Cengiz Holding

İkisi maden mühendisi üç maden işçisine mezar olan maden ocağının sahibi Cengiz Holding. İktidarın kamu ihaleleriyle, yap-işlet-devret projeleriyle, yer altı ve yer üstü varlıklarıyla servet edindi.

Cengiz Holding istihdam ettiği işçilerin güvencesiz olduğu, yaşamlarını da yok eden bir çalışma ortamıyla, servetine servet katıyor.

Ocaktaki ilk cinayet değil

Cengiz Holding’in Ciner Holding Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ.’ten aldığı maden ocağında 2016 yılında şev (eğimli yüzey) kayması sonucu göçük meydana gelmiş 16 işçi yaşamını yitirmişti.

Siirt Şirvan maden katliamı ve teknik ihmaller – Politeknik

politeknik.org.tr


Spread the love