Güvenli, keyifli, umutlu bir yaşam şart: Yaşasın 1 Mayıs! – Politeknik

Yeni 1 Mayıs, yine 1 Mayıs zamanı. Ne düşündürür 1 Mayıs?

Önce çalışma yaşamımız gelir aklımıza, emeğin bayramı 1 Mayıs zamanlarında. İş koşullarımız, işsizliğimiz, maaşımız, çalışma saatlerimiz, özgür olamadığımız cumartesilerimiz, kısıtlı boş vakitlerimiz, sosyalleşme imkansızlıklarımız…

Yalnız olmayız bunlar geçerken aklımızdan. O yüzden de birlik günüdür 1 Mayıs. Birleşme, güçlenme zamanlarıdır. Yalnız olmadığımızı hissettirir afişlerdeki sloganlar. Dayanışmayı hissettirir dağıtılan bildiriler. Ortaklıklarımızı gösterir 1 Mayıs çağrılarındaki talepler.

Her birimizin emeği ile, ürettikleriyle yaşamı var ettiğimizi sorgulatır. Dünyanın böyle döndüğünü de. Sınırları aşar böylece 1 Mayıs. Kardeşlik gelir ardından akıllara, üreten, var eden gücün kardeşliği. Sonra barışı düşünürüz. Sömürülmediğimizde, ezilmediğimizde, yok sayılmadığımızda barış içinde olacağımızı…

Tüm bunlarla eşitliği, özgürlüğü getirir 1 Mayıs akıllarımıza. Eşit olmadan özgür olamayacağımızı, özgür olmadan huzur bulamayacağımızı düşündürür.

Güvenli bir yaşamın, yaşamaktan keyif almanın, geleceğe umutla bakmanın mümkün olduğu takılır akıllara 1 Mayıs zamanlarında.

Bizim de takıldı aklımıza. Sadece aklımızda, düşüncelerimizde kalmasın. 1 Mayıs günü yan yana olalım, güvenli, keyifli, umutlu bir yaşamı kuracağımızı haykıralım.

İstanbul’da yeniden Taksim Meydanı’nda, Türkiye’nin dört bir tarafında sokaklarda buluşalım.

Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın dayanışmamız!

Politeknik