IMF’ye Karşı Her Yerde Haykırılıyor: “IMF DEFOL!”

6-7 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantısı öncesinde IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn Bilgi Üniversitesi’nde protesto edilirken, binler Taksim’de “IMF Defol” diye haykırdı.

Sabah saatlerinde IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın katılımıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yapılan toplantı sırasında protesto eylemleri gerçekleştirildi.  Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri IMF’yi protesto ederek toplantının yapıldığı salona girmek istedi. 21 eylemci gözaltına alınırken salon içerisinde de Birgün gazetesi muhabiri Sefer Selçuk Özbek IMF Başkanı’na ayakkabı fırlattı ve öğrenciler pankart açıp sloganlar attı. Tepkiler yüzünden toplantı erken bitirilmek zorunda kaldı.

Taksim’de ise TMMOB, DİSK, KESK ve TTB’nin çağrısı ile toplanan binlerce kişi IMF ve Dünya Bankası’nı, AKP hükümetini, geçen yıl 1 Ekim’de yürürlüğe koyduğu Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’nı ve 6-7 Ekim’de yapılacak toplantıyı protesto ettiler. Tünel Meydanı’ndan başlayan ve en önde DİSK, KESK, TMMOB, TTB adına “IMF ve Dünya Bankası buyurdu AKP uyguladı – GSS’nin 1. yılı – Masal bitti” pankartı arkasında “Kâr değil insan! Dünya Bankası – IMF defol!” yazılı iki pankartın taşındığı eyleme Birleşik Metal-İş, Dev Sağlık-İş, Genel-İş, Nakliyat-İş, Sine-Sen, KESK, TMMOB, TTB, Türk-İş Şubeler Platformu, Hava-İş, Belediye-İş, IMF ve DB Karşıtı Birlik bileşenleri, TKP, ÖDP, EMEP, Direnİstanbul, Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda örgüt katıldı.

Binlerce kişi Taksim Meydanı’na ulaştığında TTB Başkanı Gencay Gürsoy bir konuşma yaparak IMF ve Dünya Bankası direktifiyle geçtiğimiz sene yürlüğe sokulan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasının sağlık sisteminin çöküşünü beraberinde getirdiğini vurguladı. Daha sonra emek örgütleri adına basın açıklamasını TTB Merkez Konsey üyesi Ali Çerkezoğlu okudu. Emek örgütleri adına yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde İstanbul’un pek çok merkezinde halk kürsüleri kurulacağı ve 6 Ekim’de de yine Taksim’de büyük bir miting yapılacağı belirtildi.

 

politeknik.org.tr