TMMOB Bursa İKK Kadın Komisyonu Üzmez Duruşmasındaydı

Hüseyin Üzmez’i protesto eden Halkevleri üyesi Pınar Koyuncular ve Öğrenci Kolektifi üyesi, Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Nergis Şişek hakkında açılan davanın ilk celsesinde beraat kararı çıktı.

Hüseyin Üzmez’in yargılandığı duruşmalar sırasında protesto eylemine katılan Koyuncular ve Şişek hakkında, Hüseyin Üzmez’e şemsiye ile vurmak ve yumurta atmak gerekçeleriyle dava açılmıştı. Kadınların 15 yılla yargılanmaları büyük tepkiler yaratmıştı.

İlk duruşma tarihi olarak belirlenen 1 Ekim Perşembe günü Bursa Adliyesi önünde sabah 09.30’da Türkiye’nin farklı illerinden gelen kadınlar duruşma boyunca Koyuncular ve Şişek’e destek verdiler. Halkevci Kadınlar’ın yaptığı basın açıklamasının ardından destek eylemine katılan kadınlar tek tek söz alarak düşüncelerini ifade ettiler.

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın Komisyonu da pankartları ile birlikte kadınlara destek olmak için adliye önündeydi. Komisyon adına söz alan Makine Mühendisleri Odası üyesi Elif Güven; Koyuncular ve Şişek ile dayanışmak için burada olduklarını, taciz, tecavüz ve şiddete karşı mücadelede her zaman yer alacaklarını ifade etti.

20 kadın avukatın katıldığı ilk duruşmada beraat kararı çıktı. Duruşma bitiminde avukatlar da açıklama yaparak ‘haklı olduğumuz için beraat ettik’ ifadesinde bulundular. Koyuncular ve Şişek’in de yaptığı açıklama sonrasında destek eylemi sonlandırıldı. 

politeknik.org.tr