Karikatürler Güvenceli Çalışma İçin Çizilecek

KMO İstanbul Şubesi, Petrol-İş ve Deri-İş Sendikaları ‘İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği’ konulu karikatür yarışması düzenliyor.

Kimya Mühendisleri Odası(KMO) İstanbul Şubesi, Petrol-İş Sendikası ve Deri-İş Sendikası işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin yapılan çalışmaları, mizahın da etkisiyle zenginleştirmeyi hedefleyerek karükatür yarışması düzenliyor.

Yarışma düzenleme kurulunun çağrı metni şu şekilde:

“Değerli Üyemiz,

Her yeni bir güne işçi ölümü haberleri ile başlıyoruz. İstatistiklerin gösterdiği ve göster(e)mediği verilere göre ortalama olarak günde en az 10 işçi ölüyor, yüzlerce işçi yaralanıyor. Genelde alınmayan basit tedbirler, yasal mevzuatın uygulanmayışı, örgütsüzlük/sendikasız çalışma, taşeron sistem, daha fazla kar hırsıyla işçilerin uzun saatler çalıştırılması gibi sebepler bu ölümlere davetiye çıkarıyor. Kimya alanı işçi ölümlerinin/yaralanmaların/meslek hastalıklarının yoğun olduğu alanlardan biridir. İşçi sendikaları ve meslek odaları olarak yıllardır yaptığımız çeşitli çalışmalarla alanımızda yaşanan iş kazalarına dikkat çekmeye çalıştık. Petrol-İş ve Deri-İş Sendikaları ve Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, kara mizahın güçlü etkisini de kullanarak, sesimizi farklı bir yoldan duyurmak amacıyla, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” temalı bir karikatür yarışması düzenleme kararı aldık.

Bu yarışma amatör/profesyonel, ilgi duyan herkesin katılımına açıktır. Çağrımızı yaymanız dileğiyle.”

Yarışmaya son katılım tarihi 11 Mayıs 2013. Yarışma şartnamesi ve başvuru formuna KMO İstanbul Şubesi web sitesinden ulaşılabiliyor.

 

 

politeknik.org.tr