İhraç edilen jeofizik mühendisi Yrd. Doç. Dr. Savaş Karabulut: ‘Halktan ve emekten yanayım, pes etmek yok’
Spread the love

Bilimi ve akademik özgürlüğü savunan akademisyenlerin OHAL koşullarında KHK ile tasfiye edildiği operasyon kapsamında İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilen Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Karabulut, Avcılar Yerleşkesi’nden meslektaşları ve öğrencileri tarafından uğurlandı.

AKP-Saray iktidarının OHAL koşullarında yürüttüğü kıyım kapsamında 29 Ekim’de yayımlanan 675 Sayılı KHK ile yükseköğretimden ihraç edilen 1267 akademisyenden biri olan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Karabulut Avcılar Yerleşkesi’nden meslektaşları ve öğrencileri tarafından uğurlandı.

Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi YK üyesi ve Politeknik üyesi Karabulut, üniversite önünde yaptığı konuşmada “FETÖ’cü değil sosyalistim, ilericiyim, devrimciyim, halktan ve emekten yanayım” dedi.

“Pes etmek yok bizim için”
Bilimi, üniversiteyi ve güvenceli çalışmayı savunan akademisyenlerin uzun süredir baskı altına alındığını belirten Karabulut “Üniversitemizde uzun zamandan beri iş güvencesi konusunda mücadele veriyoruz. Bir süredir üzerimizde yoğun baskı vardı. Bizi ‘milli güvenliğe’ tehdit ilan etmişler. Milli güvenliği tehdit eden birileri varsa kendileridir, Saray’dakilerdir, bu ülkenin emekçileri, aydınları değil.” dedi. Mesleğini, akademisyenliği severek yaptığını vurgulayan Karabulut “Daha önce de belirttim, geçici süreyle gidiyorum, buna inanıyorum. Pes etmek yok bizim için, daha fazla mücadele edeceğiz. Bu üniversiteyi sizlere, onurlu öğrencilere ve akademisyenlere emanet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mücadeleye devam
Karabulut, yıllardır süren Avcılar Ambarlı’da halkın barınma hakkı mücadelesine ve deprem güvenli kentler mücadelesinde emek veriyordu. Mesleki sorumluluklarına sahip çıkan, bilgisini halk yararına kullanan Karabulut, üniversiteden ayrılırken de mücadeleye devam dedi.

Karabulut’un yerleşkede yaptığı açıklama şöyle:

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu’ndan basın toplantısı
TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Jeofizik Mühendisleri Odası (JMO) İstanbul Şubesi YK üyesi Savaş Karabulut’un ihracı ile ilgili 4 Kasım Cuma saat 12.00’de JMO İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyecek.
918ef73e-329c-45c4-bbbc-d4cca4b53c21

politeknik.org.tr


Spread the love