Ihlamur Parkı Dayanışması’ndan Beşiktaş Belediyesi’ne sorular

Ihlamur Parkı Dayanışması, Beşiktaş Belediyesi’nin yaptığı açıklamaya ve son duruma dair bir açıklama yaptı; cevaplaması için belediyeye sorularını yöneltti

Ihlamur Parkı’ndaki direnişin büyümesi ile birlikte açıklama yapan Beşiktaş Belediyesi yaptığı açıklamanın afişlerini Beşiktaş’ın farklı noktalarına asmaya başladı. Beşiktaş Belediyesi’nin açıklamasına dair Ihlamur Parkı Dayanışma ise yeni bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Beşiktaş Belediyesi’nin alana dair diğer makamların kararlarını yazmakla yetindiği, Beşiktaş Belediyesi’nin “tarihi mirası ve yeşil alanı korumak” üzerine atması gereken adımlara yönelik herhangi bir açıklamada bulunmadığına dikkat çekildi ve kültürel mirasın özel mülk olamayacağı vurgulandı.

Ihlamur Parkı Dayanışması, Beşiktaş Belediyesi’ne “parkın korunması için attığı adımların halk tarafından anlaşılabilmesi için” sorular yöneltti:

1. Parkın kamulaştırılması kararı alındığı, ancak kamulaştırma bedelinin Belediye bütçesi için yüklü bir miktar olduğu ve bu sebeple kamulaştırma yapılamadığı bilgisi alınmıştır. Tarihi, kültürel ve doğal miras niteliğindeki bu alanın kamulaştırma bedelinin ödenebilmesi için Beşiktaş Belediyesi, kaynak oluşturmak doğrultusunda hangi yöntemleri izlemiştir? Nitekim Belediye Başkanı, konserler gibi muhakkak halk için gerekli faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla sponsorluk yoluyla önemli bütçeler yaratabildiğini basında vurgulamıştır.

2. Bu tarihten sonra Belediye, tarihi mirasın korunarak parkın kamulaştırılması ve kamu yararına kullanılması için hangi adımları atacaktır?

3. Beşiktaş Belediyesi, internet sitesinde dava dosyalarının bulunduğunu ifade etmektedir, ancak sitede sadece 4 adet belge bulunmaktadır. Belediye’yi, ilgili alana dair, dava dosyaları dahil elindeki tüm bilgi ve belgeleri paylaşmaya çağırıyoruz.

Halkla yan yanaymışım gibi çek panpa”

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın gizlice alana gelip fotoğraf çektirmesi de capslere konu oldu.

Ihlamur Parkı Dayanışması Murat Hazinedar’a “sabah 06:00 saatleri yerine mahalle halkının her akşam toplandığı saat 19:00’da Ihlamur Parkı’na davet ediyoruz” diyerek çağrı yaptı.

Murathazinedarcaps Murathazinedarcaps2 Murathazinedarcaps3

Ne olmuştu?

Beşiktaş Abbasağa Mahallesi’nde bulunan ve içinde tescilli eserlerin ve ağaçların bulunduğu Ihlamur Parkı’nın çevresi 21 Haziran 2016 tarihinde Seba İnşaat A.Ş. tarafından panellerle çevrelendi. Parkta bulunan ağaçların dalları kesildi. Parkın bulunduğu mahalledeki yurttaşlar ise parklarını her gün yaptıkları buluşmalar ve forumlar ile koruma kararı aldı. Parkın çevresinde “özel mülktür, girilmez” şeklinde yer alan tabelaları söken mahalleli yerine “Bu park halkındır, isteyen girebilir” yazan yeni tabelalar astı.

Beşiktaş Belediye Başkanı’na suç duyurusu

Mahalleli, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Seba Vadi İnşaat ve malikler hakkında “Görevi kötüye kullanma, görevi ihmal, 2863 Sayılı Kanuna Muhalefet ve yürürlükteki ilgili mevzuata aykırılık” suçlamaları ile suç duyurusunda bulundu.

politeknik.org.tr