İğneadalılar Termik Santrali İstemiyor

İğneada’da meslek odaları, çevreciler ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla yapılan eylemde Beğendik Köyü’ne yapılması planlanan termik santrale karşı tepkiler dile getirildi. Eylemciler, termik santral projesi için yapılmak istenen bilgilendirme toplantısını engelledi.

 

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nın bitişiğindeki orman arazisine yapılması planlanan termik santralini istemeyen İğneadalılar, ÇED toplantısını yaptırmadı.

31 Ekim günü yapılan eylemde konuşan İğneada Belediye Başkanı, “Gerek orman arazisine böyle bir yatırımın yapılmaya çalışılması, gerek seçilen yerin hemen yanıbaşında İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı olması bakımından planlanan bu yatırımın geç olmadan durdurulmasını istiyoruz.” dedi.

Açıklamada, dünya üzerindeki üç longoz ormanlık alanından biri olan İğneada Longoz Ormanları’nın termik santral ile büyük bir darbe alacağı belirtildi. Termik santrallerin çevresine verdiği zararlar anlatıldıktan sonra büyük bir felaket ile karşılaşılmaması için ÇED sürecinin bir an önce durdurulması gerektiği belirtildi.

politeknik.org.tr