IBM’de Mecburi Grev

Tez-Koop-İş Sendikası İstanbul 5 Nolu Şube, yaptığı basın açıklamasıyla uluslararası bilişim tekeli IBM’in Türkiye yetkililerinin toplu sözleşme pazarlığı sürecinde yapılan grev oylamasında çalışanlara HAYIR oyu vermemeleri yönünde baskı yapıldığını açıkladı

Sendika tarafından yapılan açıklamada “IBM çalışanlarının Toplu İş Sözleşmesi imzalamak amacıyla yaklaşık 3 yıl önce başlattıkları süreç geçtiğimiz Nisan ayında, hukuki mücadelenin çalışanlar lehine sonuçlanması ile birlikte görüşmelere başlama aşamasına gelmişti. Ancak, süreç hiç alışılmadık gelişmelerin ardından GREV aşamasına gelmiş bulunuyor. Konuyu ilginç kılan ise grev sürecinin sendikamızın grev kararı alması dışında, IBM yönetimininde grev isteği ve tercihi doğrultusunda devam ediyor olmasıdır” denildi.

Oylamada hayır çıkması durumunda hakem kurulunun en azından çalışanları enflasyon karşısında koruyacak bir karar alabileceğini ama IBM Türk’ün buna dahi tahemmül edemediğini belirten sendika, izinde olanlar dahil olmak üzere tüm müdürleri şirkete geri çağırılarak oylamada “greve hayır” oyu vermelerini engellemek üzere elemanları ile birebir toplantı yapmalarının istendiğini söyledi. Sandıktan çıkacak ‘hayır’ oyunu engellemek için oylama sandığının genel müdürlük ve insan kaynakları kısımlarının bulunduğu kata kurulduğu, çalışanlarla yapılan bire bir görüşmelerle çalışanlar üzerinde yoğun baskı uyguladığı ortaya kondu.

“IBM, sendikalı çalışanlarının greve çıkmayacağını-çıkamayacağını düşünüyor ve bundan sonraki yapacaklarını bu senaryolar üzerine inşa ediyor. Baskı ve tehditle greve evet çıkartmasının nedeni de budur. Toplu sözleşme süreci grev oylamasıyla kesintiye uğramış olsa da devam ediyor. 30 Temmuz itibariyle grev kararını uygulamak üzere 60 günlük süre başlamış bulunmaktadır. IBM çalışanları bu kez IBM yönetiminin tercihi ve ısrarlı isteği üzerine GREV’e çıkacaktır.” diyen sendika, grev uygulama tarihinin kamuoyuna ilan edileceğini söyledi.

politeknik.org.tr