IBM sponsorluğunda Linux şenliği

7. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği Ege Üniversitesi’nde (EÜ) dün başladı.

EÜ Fen Fakültesi konferans salonunda Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) Başkanı Mustafa Akgül’ün açılış konuşmasıyla başlayan şenlik, öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Akgül, ikiye ayrılmış haliyle şenlik ve konferansın LKD’nin en büyük faaliyeti olduğunu belirterek, “Tekelci olmak istemiyoruz ama açık kaynak nabzını tutmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Derneğin bini aşkın üyesi olduğunu kaydeden Akgül, açık kaynağın önemine değindi. Açık kaynak ve özgür yazılımların ülkeler için tasarruf, güvenlik, insan gücü yetiştirme ve istihdam açısından önemli olduğunu vurgulayan Mustafa Akgül, LKD olarak açık kaynak ve özgür yazılımın yaygınlaşmasını hedeflediklerini söyledi. Rektör Yardımcısı İkiz ise yedincisi düzenlene bu şenliğin, Türkiye’de Linux’un açık kod kullanımını daha da yaygınlaştırmasını istediklerini söyledi.

22-24 Mayıs tarihleri arasında 3 gün sürecek olan şenliğin ev sahipliğini Ege Üniversitesi yaparken, sponsorluklarını ise IBM Turk, EMO İzmir Şube Bilgisayar MEDAK,  Tur 19, Sun Microsytems ve Türksat yapıyor.

politeknik.org.tr