Bakandan enerji krizine Castro örneği
Spread the love

Enerji Bakanı Hilmi Güler, enerji verimliliğini artırmak için önce ampullerin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda örnek verdiği kişi ise, ülkesinde lise öğrencilerine 11 milyon ampul değiştirterek büyük miktarda enerji tasarrufu sağlayan Küba lideri Fidel Castro.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)’ın düzenlediği ‘Elektrik Enerjisi Stratejisi Değerlendirmeleri’ adlı panelde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’nin enerji verimliliğini artırma konusunda Fidel Castro’nun Küba’da uyguladığı modeli benimseyebileceğini söyledi.

Enerji verimliliği konusunda Türkiye’nin iyi durumda olmadığını dile getiren Güler, verimliliği artırmak için en başta ampul değiştirmekten yola çıkılması gerektiğini vurguladı. 100 wattlık bir ampulün 20 wattlık tasarruflu bir ampulle değiştirilmesiyle, iki Keban Barajı kadar verimlilik elde edileceğini söyleyen Güler, “O hepimizin beğendiği Fidel Castro, lise öğrencilerine 11 milyon lamba değiştirtmiş ve bununla Küba’nın 1.200 megawatlık bir santral kazancı oldu. Biz de Fidel Castro gibi yaparsak enerji darboğazını aşabiliriz” dedi.

Kaynak: Radikal


Spread the love