IBM Sendikalaşma Hareketinde, Mahkeme IBM’in İşkolu İtirazını Reddetti

IBM çalışanlarının sendikalaşmasına karşı IBM yönetiminin açtığı itiraz davasında 2.celse bugün yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin yaptıkları teftiş sonucu belirlenen ve Resmi Gazete’de yayınlanan işkolu tespiti kararı nedeniyle mahkeme IBM yönetiminin itirazını reddetti.

IBM çalışanlarının 5 yıl zam alamadıkları ve sosyal haklarında gerileme olduğu düşüncesiyle nisan ayında kaydoldukları sendika konusunda, IBM yönetiminin haziranda açtığı işkolu itiraz davasının ikinci duruşması bugün Sirkeci 7. İş Mahkemesi’nde yapıldı.

Bugünkü celsede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde IBM’de yaptığı teftiş sonucunda IBM firmasının 17 nolu işkonunda olması gerektiği ile ilgili 20 Eylül tarihinde resmi gazetede yayınlanan gerekçeli karar sendika avukatı tarafından, kanıt olarak sunuldu.

Buna karşılık IBM avukatı, firmanın farklı işler yaptığını ve 17 nolu iş kolunda olmaması gerektiğini ileri sürdü. Ancak, dava hakimi IBM avukatının isteğini red ederek bilir kişi atanmasına karar verdi.

IBM yönetiminin avukatı çalışma bakanlığının bu konudaki gerekçeli kararına itiraz haklarını kulanacaklarını bildirdi.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz sendikalı IBM çalışanları: “IBM çalışanları ve tüm bilgi işlem sektörünün geleceği için son derece önemli ve olumlu bir gelişme. Durumdan memnuniyet duyuyoruz.”ifadesini kullandılar.

IBM çalışanları bu yılın başından itibaren, son 5 yılda kaybolan haklarını ve almadıkları zamları almak amacıyla örgütlenmeye başlamışlar ve nisan ayında da toplu olarak Tez-Kop-İş Sendikasına üye olmuşlardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın geçerli gördüğü sendika hareketine karşı IBM’in “sendikal örgütlenmenin önüne geçmek için” olarak tanımlanan hareketi, şirketin hem işkolu hem de sendikaya üye olan çalışan sayısına itirazı şeklindeydi. Bu itiraz üzerine açılan davanın ilk celsesi temmuz ayında yapılmıştı.


Kaynak:
Metin Yılmaz/turk.internet.com