IBM Çalışanları Bir Kere Daha Uyarıyor

IBM çalışanları güvenli bir gelecek için başlattıkları sendika mücadelesinde kararlı olduklarını, IBM önünde yapacakları basın açıklamasıyla bir kere daha duyuruyor.

 

IBM çalışanlarının sendikal mücadelesi, beyaz yakalıların örgütlenmesi ve sendikalaşması açısından önemli bir gündem oluşturmuştu. IBM yönetiminin sendikaya yetki itirazında bulunması sonucu başlatılan hukuk mücadelesi sürerken Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi’nin Tez-Koop İş Sendikası ile beraber örgütlediği plaza eylemlilikleri konunun kamuoyu gündemine taşınmasını sağlamıştı.

Gelinen aşamada dava süreci uzamaya devam ediyor. Sendika temsilcilerini işten atarak sendikalı çalışanlar üzerinde baskı kurmaya çalışan IBM yönetimi farklı yöntemlerle baskılarını sürdürüyor. Sendikanın yaptığı açıklamaya göre IBM çalışanları son olarak, sendikadan istifa etmedikleri takdirde işten çıkarılmakla tehdit edildi.

Dava sürecinin uzaması ve IBM yönetiminin baskılarının artması üzerine Tez-Koop İş Sendikası 5 No’lu Şubesi 21 Ekim Çarşamba, saat 12.30’da, IBM’in bulunduğu Yapı Kredi Plazaları önünde basın açıklaması yapacağını duyurdu.
 
politeknik.org.tr