İBB, Taksim Meydanı’nı ve Gezi Parkı’nı plan dışında bıraktı
Spread the love

İBB Şehir Planlama Müdürlüğü, Beyoğlu’nun iptal edilen imar planı yerine yenisini hazırladı, kentsel SİT alanının kalbi olan Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’nı plan kapsamı dışında bıraktı. Gerekçe ise “siyasilerin henüz karar vermemiş olması”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü, İstanbul 10. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen 1/5 bin ölçekli Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı değerlendirmek ve yeni planda yapılacak düzenlemeleri tartışmak üzere dün (25 Kasım) Beyoğlu Belediyesi’nde ‘katılım’ toplantısı düzenledi. Beyoğlu Belediye Başkanlığı yetkilileri, koruma kurulları, muhtarlıklar ile Mimarlar Odası’nın da yer aldığı toplam 46 kurum ve kuruluşun katıldığı toplantıda yeni plan taslağı açıklandı. Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, taslakta Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’nın beyaz renkle kapatıldığı görüldü.

“Siyasiler karar vermedi, belki referandum yapılacak”

Toplantıya katılan Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi ÇED Denetim Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, planı hazırlayan yetkililere gerekçe sorduklarında, “Bu konuda siyasiler burada henüz karar vermediler. Dava süreci sürüyor. Belki referandum yapılacak” yanıtı aldıklarını ifade etti. “İtiraz ettik. Bu durum kabul edilemez. Katılımsa katılım gibi bir anlayışla bir oyunun parçası haline getirilmeye çalışıldık. Biz burada eleştirelerimizi, planın direk odalarımıza iletilmesi gerektiğini üzerinde çalışmamız gerektiğini bildirdik. Ancak ne yazık ki böyle garip bir durumla karşılaştık. Önümüze getiren plan hem usulen hem teknik olarak hem de ahlaka aykırı” diyen Yapıcı, koruma imar planının yargı tarafından plan bütünselliği olmayışı ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildiğini anımsatarak şunları söyledi:

“İptal edilen planda yeşil alan özellikle yetersizdi. Bütün bunlar varken önümüze getirilen taslak plan bir kere bizim karşımıza anlaşılamaz bir görsel olarak sunuldu. Hiçbir plan notu ya da plan raporu yok. Deprem toplanma alanı yok. Neredeyse durak projesi gibi hazırlanmış. Bizi dehşete düşüren şey bu planın içinde Beyoğlu kentsel sit alanın neredeyse kalbi olan Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’nın plan kapsamı dışına çıkarılması. Orada boş kararsız bir leke haline getirilmesi ki bugüne kadar üretilen bütün 5 binlik planlarda Taksim ve Gezi Parkı park olarak konulmuştur ve özellikle Taksim Meydanı’na erişen bütün yollar korunmuştur.”

“Parktır park olarak kalacaktır”

Toplantının yok hükmünde olduğunu ifade eden Yapıcı, “Toplantının yenilenmesini bekliyoruz. Plan katılımcı ve şeffaf hazırlanmalı. Mahalle örgütleri meslek odalarının görüşleri önemlidir. Taksim Gezi Parkı ve Taksim Meydanı sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın koruması altındadır. Parktır park olarak kalacaktır. Kimse politik manevralar medet ummasın” dedi.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love